Mostar

Borba protiv nasilja u školama: Ministarstvo spremno 'podebljati' sredstva

Ministrica je istaknula da je nasilje širok društveni problem koji zahtijeva holistički pristup, koordinaciju i ozbiljan angažman svih sudionika u radu na njegovoj prevenciji i suzbijanju.
Sci-Tech / Obrazovanje | 07. 12. 2023. u 16:14 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Federalna ministrica obrazovanja i znanosti Jasna Duraković održala je danas u Mostaru drugi sastanak sa Interresornim stručnim timom za izradu Okvirnog plana prevencije i sprječavanja nasilja u odgojno-obrazovnim ustanovama u Federaciji BiH, koji okuplja predstavnike federalnih i županijskih ministarstava obrazovanja, socijalnog rada i politike, zdravstva i MUP-a te županijskih vlada.

Uspješan sastanak

Kako je navedeno u priopćenju Federalnog ministarstva obrazovanja i znanosti, svoje predstavnike u Interresorni tim do sada je imenovalo osam županija, a očekuje se da će to učiniti i Srednjobosanski i Hercegbosanska županija, čime bi se potvrdilo istinsko partnerstvo i suradnja u pronalasku najadekvatnijeg rješenja za prevenciju i sprječavanje nasilja u odgojno-obrazovnim ustanovama u Federaciji BiH.
 
"Danas smo održali još jedan uspješan sastanak Interresornog tima, nastavljamo s radom i nećemo dopustiti da ova tema padne u zaborav. Ovo je pitanje društvene odgovornosti, zajedničkog djelovanja i zajedničkih rješenja s ciljem stvaranja sigurnog i nenasilnog okruženja u školama u cijeloj Federaciji BiH", kazala je ministrica Duraković.
 
Foto: PR / Drugi sastanak Interresornog stručnog tima za prevenciju i sprječavanje nasilja u školama
 
Ministrica je istaknula da je nasilje širok društveni problem koji zahtijeva holistički pristup, koordinaciju i ozbiljan angažman svih sudionika u radu na njegovoj prevenciji i suzbijanju te da će Ministarstvo za ovu važnu tematiku u idućoj godini izdvojiti značajna sredstva.

Konkretni prijedlozi 

"Na osnovu ranije identificiranih faktora koji mogu dovesti do nasilnog ponašanja u školskom okruženju, danas smo razmatrali konkretne prijedloge s ciljem njihove prevencije, a imajući u vidu sve aktivnosti koje se u pojedinim županijama već provode kao vrlo efektne i efikasne strategije. U planu je i izrada priručnika koji će se, između ostalog, baviti i pitanjem medijske pismenosti te komunikacije s djecom i mladima. Ovo su svakako korisna znanja i vještine koja im mogu pomoći da bolje zapažaju i razumiju te reagiraju na različite nasilne pojave i ponašanja u školskom okruženju", kazala je federalna ministrica obrazovanja i znanosti.
Dodala je kako je cilj da ovaj priručnik bude sveobuhvatan okvir koji će poslužiti svim osnovnim i srednjim školama u Federaciji BiH, priopćeno je iz Federalnog ministarstva obrazovanja i znanosti.
Kopirati
Drag cursor here to close