Yik Yak

Ugašena aplikacija svojedobno procijenjena na 400 milijuna dolara

Sci-Tech / Flash | 01. 05. 2017. u 10:41 Z.D.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Za aplikaciju pomalo čudnog imena Yik Yak možda niste čuli, osim ako niste od onih koji pasionirano prate događanja na tehnološkoj sceni ili spadate u kategoriju investitora koji ulažu u ambiciozne i potencijalno isplative projekte.

Dakle, Yik Yak je aplikacija koja je premijeru doživjela 2014 godine i imala je vrlo zanimljivu namjenu - razmjenu anonimnih poruka, prvenstveno među studentima u Sjedinjenim Američkim Državama.

Zanimljivo je kako je ekipa koja stoji iza Yik Yak aplikacije od investitora dobila financijske injekcije u ukupnom iznosu od 73,5 milijuna američkih dolara, u jednom trenutku je vrijednosti kompanije bila procijenjena na 400 milijuna dolara i cijela priča je izgledala gotovo savršeno. Klasično ostvaranje još jednog u nizu projekata s natruhama “američkog sna” i tendencijom širenja na globalni nivo…, javlja Zimo.co.

Gdje je, onda, nastao “kratki spoj”, što je zapravo pošlo po zlu i zašto je Yik Yak morao završiti svoje putovanje objavom osnivača Brooksa Buffingtona i Tylera Drolla na službenom blogu kompanije?

Vrlo jednostavno, zato jer se to, jednostavno, moralo dogoditi. Anonimnost je, naravno, privlačna svima, sve do trenutka kada pod krinkom anonimnosti počene vrijeđanje i maltretiranje drugih. Upravo to se dogodilo Yik Yak aplikaciji, čiji su autori možda imali ispravne namjere, ali se njihova platforma pretvorila u savršeni alat zbrojnih nasilnika diljem SAD-a.

Kao posljedica stigle su brojne zabrane na mnogim američkim sveučilištima i kompanija je u prosincu prošle godine morala otpustiti čak 60% djelatnika.

Na kraju, stigao je oproštaj, bez obzira na fantastičan start, Yik Yak je završio tamo gdje su završile aplikacije Secret i Formspring, koje su nudile otprilike iste stvari. Anonimnost je, ponavljamo, vrlo privlačna ali u isto vrijeme i iznimno opasna…

Kopirati
Drag cursor here to close