U petak, 21. ožujka 2025. godine, u Interpretacijskom centru Parka prirode Hutovo blato održat će se press konferencija povodom javnog predstavljanja projekta SMART-Water, financiranog sredstvima Europske unije kroz Interreg IPA III CBC Hrvatska - Bosna i Hercegovina - Crna Gora.
Projekt SMART-Water usmjeren je na poboljšanje postupaka praćenja i procjene kvalitete stajaćih kopnenih voda primjenom metoda umjetne inteligencije i hibridnog prikupljanja podataka iz različitih geoprostornih senzora. Istraživanja će se provoditi na Skadarskom jezeru u Crnoj Gori, Deranskom jezeru u BiH i Vranskom jezeru u Hrvatskoj.
J.P. Park prirode Hutovo blato d.o.o. jedan je od partnera u projektu, uz Institut Ruđer Bošković, Sveučilište u Zadru, Institut za hidrometeorologiju i seizmologiju Crne Gore te Agenciju za zaštitu životne sredine Crne Gore.
Press konferencija će trajati od 10:30 do 11 sati, a predstavnici medija imat će priliku saznati više o ciljevima projekta, metodologiji istraživanja i očekivanim rezultatima.
Organizatori se raduju dolasku predstavnika medija i svih zainteresiranih sudionika.