RS

Vraćanje velikog kašlja povezano s pokretom necijepljenja

Bolest se prenosi kapljičnim putem. Bitno je na vrijeme početi liječenje, a najbitnija je prevencija. Najefikasnije je cjepljenje petovalentnim cjepivom.
Lifestyle / Zdravlje | 11. 12. 2023. u 09:30 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

U RS-u je potvrđeno devet slučajeva velikog kašlja. Osim što je dugotrajna, ova bakterijska bolest može uzrokovati ozbiljne zdravstvene probleme, a nerijetko dovodi i do smrtnog ishoda. Najrizičnija kategorija su djeca.

Svih devet oboljelih imaju blažu kliničku sliku. Međutim, bolest se veoma brzo širi i treba je vrlo ozbiljno shvatiti. Najugroženija su djeca, mada ni odrasli nisu zaštićeni. Kašalj je toliko intenzivan da oboljeli mogu ostati bez kisika.

''Kod male djece to može da završi fatalno. Oni čak nekada i ne kašlju, već samo promijene boju i zaustave disanje. To su napadi kašlja u kojima može doći do gubitka svijesti, do konvulzija, do prijeloma rebara od intenzivnog kašlja”, upozorava Jela Aćimović, pomoćnica direktora za medicinska pitanja u Institutu za javno zdravstvo RS-a.

Prevencija - cijepljenje

Bolest se prenosi kapljičnim putem. Bitno je na vrijeme početi liječenje, a najbitnija je prevencija. Najefikasnije je cjepljenje petovalentnim cjepivom.

''To je bolest koju smo mi cijepljenjem potisnuli, desetljećima nismo imali epidemije. Ranije, prije nego što je cijepljenje uvedeno, mnogo djece je umiralo od velikog kašlja. Dakle, sada se ne trebamo plašiti, jer imamo preventivno sredstvo'', dodaje Aćimović.

Specijalistica pedijatrije Milka Ćojanović ističe kako je najvažnija prevencija: ''Izbjegavanje kontakta s bolesnima, provjetravanje prostorija, dezinfekcija. A najvažnija prevencija je cjepivo. Cijepljenje protiv velikog kašlja počinje u prvoj godini života, već s dva mjeseca''.

Pokret protiv cjepiva

U cilju sprečavanja zaraznih bolesti, u banjalučkom UKC-u uveli su obavezu nošenja zaštitnih maski. Kažu da je među roditeljima sve više antivaksera, pa je svaki vid zaštite značajan.

''Obuhvat cijepljenjem kod mlađe populacije opada. Tu nismo krivi, jača pokret protiv cjepiva i postoji odbojnost prema cijepljenju. Vraćanje dječjih zaraznih bolesti može da bude u vezi s tim, tako je i s velikim kašljem'', kaže Antonija Verhaz, načelnica Klinike za infektivne bolesti.

U Institutu za javno zdravstvo RS-a kažu da je mnogo djece koja su cijepljena, ali nisu ponovno cijepljena. Apeliraju na roditelje da provjere cijepljeni status djece. Pored petovalentne, bitno je da djeca sa šest godina prime četvorovalentno cjepivo, koja također štiti od velikog kašlja.

Kopirati
Drag cursor here to close