Evo kako se koristi

Znate li što je cvijet soli?

Skupocjena i hvaljena vrsta soli koja se dobiva tradicionalnim tehnikama sve je više prepoznata među gastronomima
Lifestyle / Hrana | 18. 08. 2021. u 12:29 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Cvijet soli (franc. Fleur de sel) je tanki sloj kristalića soli koji se pojavljuju na površini mora i skupljaju se veoma polako. Cvijet soli je veoma dragocjena forma soli koja može biti dosta skuplja od obične jer se skuplja samo u određenim dobima dana i godine, a nema je mnogo.

Cvijet soli – što je?

Cvijet soli ili Fleur de sel na francuskom je sol koja se formira kao tanki sloj listića na površini morske vode dok isparava. Naziv je dobila po naizgled cvjetnim uzorcima i kristalima koje formira. Smatra se da je cvijet soli najkvalitetnija i najzdravija vrsta soli, pa je tako poznata i kao „kavijar među solima“.

Najpoznatije mjesto uzgoja cvijeta soli je Francuska, a proizvodi se i u Hrvatskoj u solanama u Ninu i na otoku Pagu. Proizvodi se tijekom srpnja i kolovoza kada morska voda isparava pod utjecajem jarkog sunca, piše portal Kreni zdravo.

Najčešće je bijele ili blijedo sive boje, a ponekad može imati i lagani rozi ton.

Cvijet soli – prikupljanje

Cvijet soli se prikuplja posebnom mrežicom s vrha morske vode. Većina drugih soli se prikuplja s dna gdje se taloži u obliku krupnih kristala. Povijesno jedine osobe koje su smjele prikupljati ovu sol su bile žene. Vjerovalo se da je cvijet soli toliko delikatan da ga treba prikupljati “nježniji” spol.

Prikuplja se u ranim jutarnjim i kasnim večernjim satima kad nema vjetra, ističu stručnjaci iz ninske solane. Može se prikupljati jedino kada je vrijeme suho i sunčano. Nakon prikupljanja sol se stavlja u kutije i ostavlja na suncu kako bi se osušila.

Fleur de sol se nakon prikupljanja ne obrađuje ni procesira, već se direktno pakira i distribuira, isitču portugalski znanstvenici u radu objavljenom 2011. godine u časopisu Saline Systems.

Cvijet soli – sastav

Ova sol je kvalitetnija jer je manje rafinirana pa stoga sadrži veći udio minerala. Okusom je manje slana jer sadrži manje natrijevog klorida (97%) u odnosu na uobičajenu kuhinjsku sol.

Sadrži i veću količinu vlage od obične soli – do 10% (za razliku od 0.5% u uobičajenoj soli). Vlaga omogućava kristalima da se spoje i formiraju oblike latica ili pahuljica.

Cvijet soli – zdravlje

Cvijet soli je ljekovit jer sadrži brojne minerale kao što su:

magnezij (0.4%),
kalij (0.2%),
kalcij (0.1%),
željezo (5 mg/kg).
Ova vrsta soli u tragovima sadrži i jod, fosfor, brom, cink, natrij, mangan, bakar i silicij. Međutim, ti se minerali nalaze u tragovima i nema ih puno više nego u “običnoj” soli.

 

Kako koristiti cvijet soli

Skupocjena i hvaljena vrsta soli koja se dobiva tradicionalnim tehnikama sve je više prepoznata među gastronomima. Cvijet soli delikatnog je okusa i konzistencije, bogatiji je mineralima od obične morske soli i koristi se kao finalni dodir prilikom začinjavanja jela.
Sam postupak dobivanja cvijeta soli mukotrpan je i provodi se isključivo ručno što opravdava njegovu visoku cijenu. Cvijet soli se stvara u idealnim vremenskim uvjetima pod utjecajem jakog sunca kada se na površini morske vode stvara tanki sloj listića soli, poput latica cvijeća. Sol se ubire ručno i posebno suši, a dobiven cvijet soli nutritivno se razlikuje od obične, kamene soli prvenstveno po udjelu kalcija i magnezijevog sulfata, piše MissGastro.

Cvijet soli gotovo se nikada ne koristi za kuhanje, nego isključivo kao začin netom prije posluživanja. Zbog toga ovu vrstu soli valja dodati jelu pri posluživanju i pritom se ne trebate zabrinjavati što su neki kristali veći od drugih.

Cvijet soli brzo će se otopiti ako je jelo toplo, a ako se radi o hladnoj salati ili carpacciu, imat će i dekorativnu ulogu. Nekoliko zrna cvijeta soli može oplemeniti razne salate, meso (osobito teletinu i janjetinu), priloge, predjela.

Zbog blago slanog okusa cvijet soli odlično pristaje i u slastice, posebice tamnu čokoladu jer pojačava arome i sladak okus.

Dodajte ga i piti od jabuke, voćnom sorbetu ili poslastici creme brulee za još intenzivniju aromu omiljenih deserata. Dobro se sljubljuje i s ljetnim voćem – dinjom i lubenicom, posebice kada se poslužuju sa šunkom ili pršutom. Odlično će pristajati uz sva jela iz mora, ali i raznovrsno kuhano povrće ili povrće pripremljeno na pari.

I za kraj kratki savjet kako vrlo jednostavno možete vašoj kavi dati dodatnu profinjeniju aromu – jednostavno dodajte mali grumen cvijeta soli u vodu prije nego ukuhate kavu.

 

Kopirati
Drag cursor here to close