Od Rima pa do danas

Kako se simbolika zaručničkog prstenja prenosila kroz povijest

Kada se govori o povijesti zaručničkog prstenja, možda će vas iznenaditi činjenica da ona započinje kao rimski običaj negdje u 2.stoljeću prije Krista.
Lifestyle / Flash | 25. 10. 2023. u 11:45 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Zaručnički prsten je mnogo više od "još jednog komada  nakita". On predstavlja simbol obećanja, vječne ljubavi i predanosti. Svaki zaručnički prsten mogao bi ispričati neku svoju priču, a jeste li se ikad zapitali koliko daleko seže povijest zaručničkog prstenja i kako je nastala njegova simbolika?

Od antičkog Rima do simbola zaruka 

Kada se govori o povijesti zaručničkog prstenja, možda će vas iznenaditi činjenica da ona započinje kao rimski običaj negdje u 2.stoljeću prije Krista. Rimljanke su nosile prstenje izrađeno od bjelokosti, bakra i željeza, zajedno s malim ključevima, čime su potvrđivale uzajamnu ljubav i poslušnost suprugu.

Zaručnički prsten dobiva službeno značenje 890.godine,  kada je papa Nikola proglasio dekret kojim prsten predstavlja namjeru muškarca da oženi ženu. Tek 1215.godine, papa Inocent III. proglašava da mladenci trebaju čekati godinu dana od zaruka do ceremonije vjenčanja. Tako počinje period povijesti u kojem zaruke počinju poklanjanjem prstena ženi koja ga nosi na ruci kao simbol povjerenja  i obostranog obećanja između muškarca i žene. 

Prstenje kao društveni status 

Prvi zaručnički prsten s dijamantima poklonio je Maksimilijan I., njemački kralj i car Svetoga Rimskog carstva, prilikom zaruka za Mariju od Burgundije 1477.godine. Maksimilijan joj je darovao prsten na kojem je dijamantima bilo ispisano slovo "M" što je označavalo Marija, Maksimilijan i monarhija, prenosi Miss7.

Viktorijanska era  (od. 1937. do 1901.) je popularizirala zaručničko prstenje s dijamantima, dragim kamenjem, plemenitim metalima i emajlom. Nakon toga, u edvardijansko doba (od smrti kraljice Viktorije 1901. do 1910.) nastavlja se tradicija darivanja skupocjenog zaručničkog prstenja u visokom društvu. Vješti zlatari su ovladali složenu vještinu ornamentiranja i umetali dragocjeno kamenje u delikatne mrežice ili pletenice ispletene od fine zlatne ili srebrne žice.

Uspon dijamanata 

Dijamanti na zaručničkom prstenu su postali najbolji ženini prijatelji tek 1947.godine. Tada je De Beers, kojem pripada većina rudnika dijamanata u Južnoj Africi, lansirao slavni slogan  "A Diamond is forever", odnosno dijamanti su vječni. Zahvaljujući toj kampanji, stvorena je ideja da je dijamant rijedak simbol i obećanje vječne ljubavi te predanosti.

Posljednjih godina mijenjanju se navike pri odabiru zaručničkog prstenja. Naravno, dijamanti su još uvijek najčešći izbor, ali sve više djevojaka odlučuje se za prstenje koje je originalno i uz koji u prvi plan dolazi njihova individualnost. Bira se prstenje izrađeno od jedinstvenih materijala, autentičnog dizajna ili načina izrade,

Kod istraživanja povijesti zaručničkog prstenja, jasno je vidljivo da se simbolika i značaj  njegovog darivanja nisu promijenili  stoljećima. Zaručnički prsten je i dalje stoljetni sinonim tradicije te vječne ljubavi.

Kopirati
Drag cursor here to close