Kavazović u Washingtonu

Reisu-l-ulema Islamske zajednice u BiH o unapređenju vjerskih sloboda u svijetu

Reisu-l-ulema Islamske zajednice u BiH Husein ef. Kavazović sudjelovao je u Washingtonu u radu Konferencije (ministriala) o unapređenju vjerskih sloboda u svijetu.
Kultura / Vjera | 25. 07. 2018. u 13:36 MINA

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Foto: MINA / Husein ef. Kavazović u Washingtonu

Na poziv državnog tajnika (ministra vanjskih poslova) Sjedinjenih Američkih Država Mikea Pompea, reisu-l-ulema Islamske zajednice u BiH Husein ef. Kavazović sudjelova je u radu Konferencije (ministriala) o unapređenju vjerskih sloboda u svijetu.

Domaćin trodnevnog skupa u Washingtonu koji je prvi ove vrste u povijesti američkih administracija je tajnik Pompeo.

Konferencija u kojoj sudjeluju brojni svjetski dužnosnici među kojima su najistaknutiji svjetski vjerski lideri, ministri vanjskih poslova brojnih država i predstavnici nevladinih organizacija traga za konkretnim mjerama koje će pomoći promociji vjerskih sloboda širom svijeta. Cilj skupa je trasirati politike koje će doprinijeti promociji vjerskih sloboda i zaštiti prava na vjeru i uvjerenje, posebno manjinskih zajednica.

U svojim izlaganjima i susretima reisu-l-ulema Kavazović je govorio o izazovima s kojima se Islamska zajednica u BiH suočava u svome radu koji obuhvaća ne samo domovinu Bosnu i Hercegovinu nego i domovinske zemlje: Srbiju (Sandžak), Hrvatsku, Sloveniju i bošnjačku dijasporu.

Posebno je naglasio sve češći govor mržnje koji se čuje od dijela bh. dužnosnika i njihovih istomišljenika u regiji te otvorenu i nesankcioniranu islamofobiju koja se sustavno hrani u javnom prostoru. Reisu-l-ulema je istaknuo i problem nepotpisivanja ugovora IZ u BiH sa državom iako druge tradicionalne vjerske zajednice takav ugovor već imaju potpisan kao očit primjer diskriminatorne prakse.

Reisu-l-ulema je u više navrata istaknuo kako su vjerske slobode indikator općih sloboda jednog društva i nivoa njegove demokratičnosti te da vjerskoj diskriminaciji ne bi trebalo biti mjesta u modernim društvima, a posebno u Bosni i Hercegovini koja se još uvijek nosi sa posljedicama etničkog čišćenja i zločina genocida.

U pratnji reisu-l-uleme na konferenciji su Sabahudin ef. Ćeman, muftija Islamske zajednice Bošnjaka u Sjevernoj Americi i Razim Čolić, direktor Uprave za vanjske poslove Rijaseta IZ u BiH.

Kopirati
Drag cursor here to close