33 mostarske godine

Predstavljena knjiga Darija Terzića "Dođi da Mostarimo zajedno"

U ovoj knjizi su sažete 33 mostarske godine, od 1990. do 2023. i sve su to Terzićevi tekstovi ili tekstovi o njemu objavljivani u brojnim domaćim i svjetskim medijima
Kultura / Knjige | 17. 01. 2024. u 19:58 Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Knjiga ''Dođi da Mostarimo zajedno'' autora Darija Terzića predstavljena je večeras u Muzeju književnosti i pozorišne umjetnosti BiH, priopćeno je iz tog muzeja.

33 mostarske godine

U ovoj knjizi su sažete 33 mostarske godine, od 1990. do 2023. i sve su to Terzićevi tekstovi ili tekstovi o njemu objavljivani u brojnim domaćim i svjetskim medijima a ovog puta su prezentirani na jednom mjestu. Kako kaže autor, riječ je o faktografskim dokumentima, već objavljenim tekstovima ili tekstovima koje su drugi objavljivali o njemu.

''Vrlo je važno da se istina sačuvana onakva kakav jeste. Veći dio života sam radio na radiju i ono što ode u eter je izgubljeno. Također događa se da se neke stvari zaborave, neke se uveličaju. Zato je veoma važno da se činjenice sačuvaju na papiru i to mi je bio cilj i zbog toga je ova knjiga i nastala'' – kazao je autor.

O knjizi su govorile Fahira Fejzić-Čengić, profesorica Fakulteta političkih nauka u Sarajevu, kao i novinarka Sanela Kapetanović. Moderatorica je bila novinarka Vanja Iličić, ona je i čitala dijelove iz knjige.

Fejzić-Čengić je rekla da je autora upoznala na prvom doktorskom studije po konceptu Bolonje. Ona je također i jedna od recenzentica ove knjige.

Borba s vjetrenjačama

''Autor je Mostarac, zaljubljenik u Neretvu, Stari most, idilična slika miješanog grada, crvenog grada s puno miješanih brakova odmah nakon Vukovara, zaljubljenik u sunce, svjetlost i slobodu. Na svaki način, gotovo svaka riječ u brojnim tekstovima, svjedoči koliko se i sam bori sa vjetrenjačama i koliko mu je stalo. Volja da se bude normalno i da se stvari vrate na stare postavke kipuća je motivacija Darija Terzića'' – navela je između ostalog Fejzić-Čengić.

Sanela Kapetanović je povezala ovu knjigu s kontekstom koji trenutno proživljavamo, od 7. listopada prošle godine.

- Ono što se dešavalo od toga datuma meni je reaktualiziralo pitanje potrebe za istinom i potrebe za etikom u našoj profesiji. U čitavom tom emotivnom ozračju čitala sam Darijovu knjigu i pronalazila u tekstovima njegovu opsesivnu potrebu za tačnošću i istinom. Dario želi da mu vjerujemo, ali na osnovu činjenica, i to je posebno važno i na tome mu trebamo biti zahvalni – kazala je Kapetanović.

Na promociji su posjetioci mogli pogledati i kratke video-materijale u kojima su dijelove iz Terzićeve knjige čitali glumci: Jasna Žalica, Gordana Boban i Haris Rešić.

Kopirati
Drag cursor here to close