Bolero

Maurice Ravel je svoju najslavniju skladbu smatrao trivijalnim djelom

Iako ga se često svrstava u impresioniste, Ravelov glazbeni izričaj bio je poseban i teško ga je u potpunosti svrstati u neko glazbeno razdoblje. U svoja je djela unosio elemente jazza i plesnih ritmova, a treba dodati i da nije skladao u uobičajenim
Kultura / Glazba | 28. 12. 2023. u 12:10 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Foto: TV Concerto / Joseph-Maurice Ravel (Ciboure, 7. ožujka 1875. – Pariz, 28. prosinca 1937.)

Joseph-Maurice Ravel bio je poznati francuski pijanist i skladatelj. Njegovo možda najpoznatije djelo je Bolero. Međutim, Ravel ga nikada nije smatrao velikim orkestralnim djelom.

Ravel je umro na današnji dan, 28. prosinca 1937. u Parizu.

Ovaj slavni francuski skladatelj rođen je 7. ožujka 1875. godine u Ciboureu. Ravel je, za razliku od mnogih umjetnika, imao prilično lagodan život.

Otac mu je bio švicarski izumitelj. Neki od izuma njegova oca dosta su značajni, kao npr. jedan od prvih primjera motora s unutarnjim izgaranjem. Nakon što su se Ravelovi preselili u Pariz, rođen je Mauriceov brat Édouard.

Maurice je sa 7 godina počeo svirati klavir, a nekoliko godina poslije počeo je i skladati. Kad su njegovi roditelji uočili talent za glazbu, poticali su ga da se razvije u velikog glazbenika.

Šalju ga na Conservatoire de Paris. Upoznavši se 1893. godine s glasovitim skladateljem i pijanistom Emmanueleom Chabrierom, Ravel je pod dojmom tog susreta skladao Sérénade Grotesque.

Tijekom studija, Ravel je zajedno s još nekim mladim umjetnicima osnovao skupinu Les Apaches koja je bila poznata po svojim bučnim pijankama.

Postao je slavan za života, često se pojavljivao u javnosti, pa je bio zaista poznata ličnost.

Video: André Rieu - Boléro (Ravel)

Iako ga se često svrstava u impresioniste, Ravelov glazbeni izričaj bio je poseban i teško ga je u potpunosti svrstati u neko glazbeno razdoblje.

U svoja je djela unosio elemente jazza i plesnih ritmova, a treba dodati i da nije skladao u uobičajenim tonalitetima poput dura i mola.

Njegova najpoznatija djela su klavirske skladbe Jeux d’eau i Miroirs, orkestralna skladba Daphnis i Chloe te orkestralno djelo Bolero.

Balet Daphnis i Chloé postavljen je uz pomoć slavnih skladatelja toga vremena, Igora Stravinskog i Claudea Debussyja. Na američkoj turneji 1928. upoznao je Gerschwina i jazz.

Prema podatcima o njegovu životu Ravel nikada nije imao intimnu vezu.

Mnogi su to protumačili da je zapravo bio homoseksualac. Sam Ravel jednom je prilikom objasnio zašto se nije vezao ni s kim. Rekao je da je on toliki perfekcionist i da je toliko posvećen radu, da je za njega nemoguće da ostvari neku intimnu vezu s nekim.

S jedne strane navodno je bio vrlo samodopadan i nije znao ostvariti kontakt, a s druge strane skladao je osjećajan Koncert za lijevu ruku za prijatelja klavirista koji je u ratu ostao bez ruke.

Nakon automobilske nesreće 1932. počeo je gubiti kontrolu nad tijelom i na kraju više nije mogao govoriti niti skladati.

Nakon pet godina podvrgnuo se eksperimentalnoj operaciji mozga, nakon koje je uspio progovoriti, ali je ubrzo pao u komu i umro.

Video: Martha Argerich, Ravel Jeux d'eau
Kopirati
Drag cursor here to close