Turistička zajednica Grada Mostara i Grad Mostar ove godine na Međunarodnom sajmu gospodarstva predstavlja inicijative koje povezuju lokalnu zajednicu i suvremene trendove u turizmu, s posebnim naglaskom na outdoor i aktivni turizam.
U tom kontekstu, treći dan Sajma na panel raspravi ''Aktivni Mostar za aktivni turizam'' predstavili su tri udruženja koja su svojim radom postala nezaobilazni akteri na turističkoj mapi Hercegovine Kinezis Mostar, Climbing Blagaj i HPD Prenj 1933.
Kako je istaknuto, ova udruženja pokreću inicijative koje promiču aktivan boravak u prirodi, sportske aktivnosti i očuvanje okoliša, istovremeno nudeći turistima autentična i nezaboravna iskustva.
''Mostar Run Weekend je zadnje tri godine najbrojnija manifestacija ovog tipa u našoj zemlji. Ove godine smo imali natjecatelje iz 55 zemalja svijeta, više od 50 posto sudionika je došlo van Bosne i Hercegovine. Kada smo kreirali samu trasu utrke razmišljali smo o turističkom aspektu i s obzirom na to da je Mostar grad mostova odlučili smo se napraviti polumaraton mostova i tako se brendirati'', rekao je Franjo Lovrić ispred Udruženja građana Kinezis.
Dodao je kako su na taj način uvezali cijelu priču aktivnog turizma, te da to ima smisla jer u Europi trenutno ima više od 50 milijuna rekreativnih trkača, I to je jedan bazen prema kojem oni žele promovirati Mostar i BiH.
Udruženje Climbing iz Blagaja okuplja zaljubljenike u sportsko penjanje i avanturistički duh. Od svog osnivanja, članovi udruženja intenzivno rade na mapiranju i uređivanju penjačkih ruta u okolini Blagaja, koja je već prepoznata kao jedna od najatraktivnijih outdoor destinacija u BiH.
‘’Ono što je specifično za Blagaj jeste da ljudi uglavnom dolaze na jednodnevne izlete, te idu dalje. Penjači ostaju minimalno sedam dana i ostaju do mjesec - dva. Također postali smo poznati i po svom penjačkom festival koji radimo i u koji sve više uključujemo i lokalnu zajednicu. Imamo sudionike iz 25 zemalja, i ljude koji se iz godine u godinu vraćaju u Blagaj‘’, rekao je Omar Nazečić ispred ovog Udruženja.
Prisutnima su se predstavili i predstavnici Hrvatsko planinarskog društva Prenj 1933. iz Mostara, koje je jedno od najstarijih i najaktivnijih planinarskih društava u Bosni i Hercegovini.
Nakon ove, uslijedila je i zanimljiva panel rasprava u organizaciji Grada Mostar a na temu „Život uz rijeku: Buni i Bunici novi sjaj“, uz sudjelovanje organizacija People in Need i LDA Mostar.
I sljedeći sajamski dan bit će organizirana zanimljiva prezentacija i performans.
Naime, u petak, 11. travnja, rezerviran je za panel „Kako umjetnost oblikuje Mostar“, na kojem će mostarski umjetnici podijeliti svoje viđenje razvoja turizma kroz njihove aktivnosti.
Posjetitelji će imati priliku svjedočiti stvaranju murala umjetnika ispred Udruge Rezon.