Broj liječnika medicine u pojedinim kantonima Federacije Bosne i Hercegovine smanjio se za 20% u razdoblju od 2019. do 2023. godine, upozorila je voditeljica Službe za biostatistiku i informatiku Zavoda za javno zdravstvo FBiH Šeila Cilović Lagarija, izvijestila je agencija FENA.
Ovi podaci objavljeni su u publikaciji "Mreža, kapaciteti i rad zdravstvenih ustanova u Federaciji BiH", koja pruža detaljan pregled stanja zdravstvenog sustava u FBiH nakon gotovo tri desetljeća od posljednjeg izdanja.
Publikacija, koju je izdala Služba za biostatistiku i informatiku Zavoda za javno zdravstvo FBiH početkom 2025. godine, analizira razdoblje od 2019. do 2023. godine i donosi podatke o ključnim zdravstvenim pokazateljima. Prema navodima Zavoda, situacija u zdravstvenom sektoru zahtijeva hitno strateško planiranje ljudskih resursa.
''U FBiH je registrirano 23,9% zdravstvenih radnika starijih od 55 godina, dok udio liječnika medicine u toj dobnoj skupini iznosi 27,9%. Ovi podaci jasno ukazuju na starenje zdravstvenog kadra i potrebu za pravovremenim planiranjem novih generacija zdravstvenih radnika'', istaknula je Cilović Lagarija.
Prema podacima iz publikacije, usluge primarne zdravstvene zaštite u 2023. godini pružalo je 1.855 liječnika medicine i 3.302 zdravstvena tehničara. U istom razdoblju, broj registriranih bolesti, stanja i ozljeda u primarnoj zdravstvenoj zaštiti iznosio je 2.274.497, što je stopa od 10.579 na 10.000 stanovnika.
Specijalističko-konzultativne zdravstvene usluge u razdoblju od 2019. do 2023. godine pružalo je 1.272 specijalista, dok je broj medicinskih sestara i zdravstvenih tehničara u toj djelatnosti bio 1.982.
Federacija BiH raspolaže s 24 bolnice, od čega je devet općih, šest kantonalnih, tri klinička centra, dvije specijalne bolnice, jedna specijalna zdravstveno-socijalna ustanova te tri rehabilitacijska centra ili lječilišta. Ukupan broj bolničkih kreveta u Federaciji BiH iznosi 8.597. Najviše kreveta registrirano je u kliničkim centrima (44%) i kantonalnim bolnicama (23,8%), dok specijalne bolnice imaju najmanji udio s 5,3%.
Podaci Zavoda za javno zdravstvo FBiH pokazuju da su vodeći uzroci hospitalizacije u bolnicama oboljenja cirkulatornog sustava (šifre 100-I99), s prosječnom stopom hospitalizacije od 1.311 na 100.000 stanovnika.
Starije osobe, posebno one iznad 60 godina, najčešći su korisnici bolničkih usluga (48,9%), uključujući hospitalizacije radi kroničnih i akutnih bolesti, ozljeda i komplikacija povezanih s tim stanjima.
Strateško planiranje ljudskih resursa postaje prioritet
Broj liječnika medicine zaposlenih u bolnicama Federacije BiH iznosi 2.450, što čini 45,3% svih zaposlenih liječnika. Međutim, značajan pad broja zdravstvenih radnika i njihova starosna struktura predstavljaju ozbiljan izazov za budućnost zdravstvenog sektora.
"Uzimajući u obzir trenutne podatke i trendove, jasno je da je neophodno hitno usvojiti strategije za održivost zdravstvenog sustava, uključujući poticanje novih generacija liječnika i zdravstvenih radnika", zaključila je Cilović Lagarija.
Ovi podaci ukazuju na potrebu hitnih reformi u zdravstvenom sustavu Federacije BiH kako bi se osigurala dostupnost i kvaliteta zdravstvene zaštite u budućnosti.