Konstruktivan sastanak

Štrajk zdravstvenih radnika mogao bi završiti idući tjedan

Generalni štrajk nastavlja se provoditi u punom kapacitetu sve do potpisa na kolektivni ugovor.
Gospodarstvo / Posao | 15. 11. 2023. u 11:12 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Predsjednica Vlade Hercegovačko-neretvanske županije Marija Buhač i ministar zdravstva, rada i socijalne skrbi Milenko Bevanda razgovarali su danas, u zgradi županijske vlade, s čelnicima Nezavisnoga sindikata zaposlenika Sveučilišne kliničke bolnice Mostar Ivicom Anićem i Daliborom Vukovićem. Tema je, naravno, bila aktualni štrajk zdravstvenih djelatnika u HNŽ-u odnosno tijek pregovaračkoga procesa.

Sindikati - konstruktivan sastanak

''Zadovoljni smo dinamikom pregovora, bili su konstruktivni. Vlada će u četvrtak imati konstituirajuću sjednicu. Poslat će ustanovama da znaju koliko točno novca treba osigurati. Ponuda ostaje kako jeste i to bi trebalo idući tjedan. Nadamo se da ćemo do srijede potpisati kolektivni ugovor'', rekao je za Bljesak.info Ivica Anić predsjednik sindikata zdravstvenih radnika SKB Mostar.

Ponovio je da se generalni štrajk nastavlja provoditi u punom kapacitetu sve do potpisa na kolektivni ugovor.

Premijerka Buhač se nada kako će se najkraćem roku postići dogovor sa sindikatima zdravstvenih djelatnika.

''Iako smo ovih dana tek preuzeli dužnosti i obveze, s ovim pitanjem nije bilo prostora za čekanje jer nam je zajednički cilj vratiti punu zdravstvenu skrb i uslugu svim našim sugrađanima, pacijentima zdravstvenih ustanova u našoj županiji. Prenijeli smo danas kolegama iz sindikata kako smo poprilično približili stajališta i, u skladu s onim što su mi suradnici iz resora zdravstva kazali, ne bismo trebali dugo čekati na potpisivanje novoga granskog kolektivnog ugovora. No, potrebni su nam jasni financijski pokazatelji o tomu što taj ugovor nosi u odnosu na opterećenje zdravstvenih ustanova i suglasnost svih sudionika zdravstvenog sustava koji su mjerodavni za isplate plaća zdravstvenim djelatnicima. Vlada će, na svojoj konstituirajućoj sjednici, zakazanoj za sutra (četvrtak, 16. studenoga), imenovati novi pregovarački tim koji će imati zadaću u najkraćem mogućem roku postići suglasje s predstavnicima sindikata kako bismo mogli krenuti ka finaliziranju ovoga pitanja'', komentirala je predsjednica Buhač, dodavši i to kako ima iznimno razumijevanje za traženja zdravstvenih djelatnika.

Zavrjeđuju bolje uvjete rada

''Medicinsko i nemedicinsko osoblje u našem zdravstvenom sustavu radi posao koji je teško usporediv s bilo kojim drugim. Podnijeli su poseban teret u onomu vremenu pandemije i strahova kojima smo tada bili izloženi, zbog čega smo ih svi zajedno i nazivali junacima u bijelom. Oni, kao i svi drugi, zavrjeđuju bolje uvjete rada, viša primanja i naše poštovanje. Obveza je Vlade to im i omogućiti, ali i osigurati stabilnost cjelokupnoga sustava odgovorno se držeći racionalnih okvira i objektivnih fiskalnih mogućnosti mjerodavnih institucija'', poručila je Buhač.

Ministar Bevanda je dodao kako će gorući problem zdravstva u HNŽ-u zasigurno biti riješen dogovorom i to kroz nekoliko predstojećih dana, kako su sindikalni prijedlozi u postupku razmatranja i usklađivanja, ali i kako još nije trenutak za istupanje u javnost s brojkama.

''Već sam primio podrobno izvješće od predsjednika Pregovaračkoga tima Vlade, ali ovo je predsjedničin i moj prvi susret s gospodom iz sindikata i treba imati razumijevanja za ovih nekoliko dana dok konsolidiramo procese i ponudimo konačan prijedlog'' naglasio je Bevanda.

U štrajku od 2. studenog

Generalni štrajk gotovo 4.000 zdravstvenih radnika HNŽ-u započeo je 2. studenog, nakon višemjesečnog pozivanja Vlade na čelu s Nevenkom Hercegom da započnu pregovarački proces. 

S početkom pregovora, zdravstveni radnici poručili su da je vlada ponižavala zdravstvene radnike, rekavši da krše Zakon. Naglasili su tada da mjesecima rade bez kolektivnog ugovora a da Vlada nije uradila ništa da se spriječi kolaps zdravstva.

Iako su zdravstveni radnici od svibnja pozivali Vladu da formiraju pregovarački tim i krenu u pregovore oko kolektivnog ugovora, Vlada je to učinila na žurnoj sjednici tek u studenom, o čemu su javnost obavijestili na dan početka generalnog štrajka.

Vlada je govorila kako su ispratili svoj dio obveza korektno i odgovorno te da su u mandatu bili korektni prema socijalnim partnerima, sindikatima proračunskih korisnika kojima je jedinim poslodavcem, neupitno je posvjedočeno kroz proteklih osam godina, s potpisanih čak šesnaest granskih kolektivnih ugovora. 

Srećom, ovaj put povijest se neće ponoviti. Godine 2020. nakon pet mjeseci štrajka, potpisan je kolektivni ugovor zaposlenih u zdravstvu.

Tada se oko dvije i pol tisuće članova Nezavisnog strukovnog sindikata radnika u zdravstvu HNŽ-a i Nezavisnog sindikata zaposlenika SKB-a Mostar od 10. prosinca 2020. godine nalazilo u generalnom štrajku. Tijekom generalnog štrajka su organizirane brojne prosvjede šetnje, s jasnim porukama vlastima, a pored Vlade HNŽ-a bili su postavljeni i šatori u kojima su prosvjedovali zdravstveni radnici, od 24. siječnja kada su postavljeni.  

Kopirati
Drag cursor here to close