
Vlade Federacije BiH i Republike Srpske ove će godine zaraditi stotine milijuna maraka od većih doprinosa i poreza uslijed rasta minimalnih plaća, čime bi mogle izbjeći velike proračunske deficite.
Naime, povećanje minimalne plaće u FBiH na 1.000 KM, a u RS-u od 900 do 1.300 KM dovest će do povećanja izdvajanja za doprinose i poreze u oba entiteta.
Ovo je izvjesno budući da nijedna od vlada nije smanjila stope doprinosa, koje su ostale na istoj razini kao prethodnih godina, prenose Nezavisne novine.
Situacija je nešto povoljnija za gospodarstvo Republike Srpske, gdje zbirna stopa doprinosa iznosi 31% na bruto plaću, dok u Federaciji BiH ona iznosi 41,5%.
Prema podacima Porezne uprave Republike Srpske, prošle je godine na račun javnih prihoda prikupljeno 4,042 milijarde KM, što je 432 milijuna KM više nego 2023. godine.
Kada je riječ isključivo o doprinosima, Porezna uprava RS-a prikupila je 2,543 milijarde KM u 2024. godini, što je za 297 milijuna KM ili 13% više nego godinu ranije.
Porezna uprava Federacije BiH u prošloj je godini prikupila 7,94 milijarde KM javnih prihoda, što je povećanje od 603 milijuna KM u odnosu na 2023. godinu.
Ako se promatraju samo prikupljeni doprinosi u FBiH, oni su 2024. godine iznosili 5,5 milijardi KM, što je 463 milijuna KM više nego prethodne godine.
Prema nekim projekcijama, Vlada FBiH ove će godine prikupiti dodatnih milijardu KM samo od doprinosa.
Dodatno povećanje prihoda entitetskih vlada očekuje se zbog rasta cijena u gotovo svim sektorima i inflacije, što će rezultirati i većim prihodima od poreza.
Što se tiče proračunskih deficita, predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik nedavno je izjavio da je financijska situacija stabilna, da je prošla godina uspješno završena te da deficit iznosi 0,5%.
U Federaciji BiH ne postoji precizan podatak o proračunskom deficitu iz prošle godine, ali se pretpostavlja da je riječ o nekoliko stotina milijuna KM.
Poznato je da je 2023. godine, u odnosu na 2022., Vlada FBiH iz suficita od 200 milijuna KM prešla u deficit od 534 milijuna KM.
Profesor Ekonomskog fakulteta u Sarajevu, Željko Šain, u razgovoru za Nezavisne novine istaknuo je da povećanje minimalnih plaća nije rješenje za smanjenje proračunskih deficita.
"Ovo je neracionalan, populistički potez s više negativnih nego pozitivnih posljedica. Onima s minimalnim plaćama povećanje će kratkoročno koristiti, ali dugoročno svi trpe posljedice. Postoji izreka: ‘Što vidiš na mostu, izgubiš na ćupriji’. Ovo je samo privremena i neuspješna mjera. Vlade su donijele populističku odluku koja ne rješava problem. Rješenje je racionalizacija svih novčanih tokova, revizija nenaplaćenih poreza, smanjenje administracije i suzbijanje neracionalnog trošenja i javnih nabava. Naša politika vodi nas u pogrešnom smjeru, a ovo nije pravi način za izlazak iz krize", zaključio je profesor Šain.