U Bosni i Hercegovini, gdje cijene hrane neprestano rastu, potrošačka košarica premašila je 3.000 KM, dok je minimalna plaća tek od ovog mjeseca 1.000 KM u FBiH (900 KM u RS uz najavljena povećanja). Građani se bore za preživljavanje, a čini se da je snage za sastavljanje kraja s krajem sve manje, dok je bunt potrošača sve izraženiji. Po uzoru na Hrvatsku, gdje se bojkot supermarketa, ugostiteljskih objekata i benzinskih postaja pokazao kao pun pogodak, i građani BiH za sutra pripremaju sličnu akciju.
Zbog toga je transparentnost cijena u supermarketima postala važna tema. Primjer Izraela, koji je uveo zakonsku regulativu o transparentnosti cijena, pokazuje kako takav sustav može pomoći potrošačima da bolje upravljaju svojim novcem. Sličnom modelu želi se približiti i Hrvatska, dok je Italija razvila vlastiti sustav kontrole, piše N1.
U Izraelu transparentnost cijena u supermarketima nije samo preporuka – to je zakon. Sve cijene su jasno označene, a uz njih kupci mogu odmah vidjeti dodatne informacije koje im pomažu razumjeti strukturu cijene. Kako to izgleda u praksi?
Stara i nova cijena
Svaki proizvod na polici ima istaknute dvije cijene: staru i novu. Na primjer, kilogram riže koji je prije mjesec dana koštao 2,50 KM, sada može biti 2,30 KM. Ovaj sustav omogućuje kupcima da jasno vide kako se cijena mijenjala te je li došlo do pada ili rasta.
U BiH su društvene mreže često pune primjera lažnih sniženja – cijene koje se reklamiraju kao akcijske zapravo su iste kao i ranije, a ponekad su čak i veće. Kupci nemaju pristup informacijama o kretanju cijena kroz vrijeme, pa često ne mogu zaključiti da, primjerice, čokoladu sada plaćaju 12 KM, dok su je prije godinu dana kupovali za 7 KM. Transparentnost bi smanjila mogućnost manipulacije cijenama, omogućujući kupcima da donesu bolje odluke.
Podrijetlo proizvoda
Na svakom proizvodu jasno je naznačeno odakle dolazi – je li domaći, iz susjedne zemlje ili uvezen. Podrijetlo često utječe na cijenu zbog različitih troškova proizvodnje i transporta. U BiH trgovci robu nabavljaju iz različitih država, ali kupci teško mogu dešifrirati te informacije. Tako se može dogoditi da popijete sok istog proizvođača, ali da mu je podrijetlo iz različitih zemalja.
Porezi i trgovačke marže
Transparentnost uključuje i informacije o porezima te maržama trgovaca. To kupcima daje uvid u to koliko trgovac zarađuje na svakom proizvodu, što im omogućuje da biraju one s manjim maržama. Bitan je i podatak o porezima – ako kupujemo brašno, trebali bismo znati koliko država uzima na tu osnovnu namirnicu.
Povijest cijena proizvoda
Kod nekih proizvoda moguće je vidjeti grafički prikaz promjena cijena tijekom vremena. Kupac može pratiti kretanje cijena kroz mjesece i godine, što mu pomaže procijeniti je li trenutna cijena realna.
Popusti i promocije
Kada su proizvodi na sniženju, jasno su označene stara i nova cijena, što olakšava uvid u stvarnu uštedu. U BiH se ova praksa koristi, ali su česta lažna sniženja koja kupce dovode u zabludu.