bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
NAJNOVIJE
Utjecaj na zdravlje

Kako se nositi s mobbingom na radnom mjestu: Savjeti za zaštitu prava i zdravlja!

Ovaj oblik psihološkog nasilja, koji uključuje ponižavanje, izolaciju, širenje neistina i stalno kritiziranje, može imati ozbiljne posljedice na mentalno zdravlje žrtava, ali i na radnu atmosferu i produktivnost cijelog tima.
27.01.2025. u 15:37
text

Mobbing, odnosno sustavno zlostavljanje na radnom mjestu, postao je gorući problem u mnogim organizacijama diljem svijeta, pa tako i u BIH.

Ovaj oblik psihološkog nasilja, koji uključuje ponižavanje, izolaciju, širenje neistina i stalno kritiziranje, može imati ozbiljne posljedice na mentalno zdravlje žrtava, ali i na radnu atmosferu i produktivnost cijelog tima.

Prepoznajte znakove mobbinga

Prvi korak u borbi protiv mobbinga jest prepoznavanje znakova. Ako osjećate stalnu napetost zbog nepoštovanja, izolacije ili poniženja od strane kolega ili nadređenih, to mogu biti jasni pokazatelji mobbinga.

Drugi znakovi uključuju nepravedne kritike, isključivanje iz važnih projekata, stalne prijetnje otkazom ili namjerno otežavanje uvjeta rada.

Pravna zaštita

U Bosni i Hercegovini, kao i u većini zemalja regije, mobbing je reguliran zakonima o radu i zaštiti dostojanstva radnika.

Pravo na zaštitu od mobbinga uključuje prijavljivanje ovakvog ponašanja poslodavcu, inspekciji rada ili pravosudnim tijelima. Dokumentirajte svaki incident – e-mailove, poruke i svjedočanstva kolega – jer će takvi dokazi biti ključni u pravnoj borbi.

Kontaktirali smo pravnicu specijalizirana za radno pravo iz Mostara, koja je istaknula kako se radnici se često boje prijaviti mobbing zbog straha od odmazde ili gubitka posla.

''No, zakon jasno štiti žrtve od daljnje diskriminacije nakon prijave. Ključno je educirati se o svojim pravima i, kada je potrebno, potražiti pomoć pravnih stručnjaka'', navodi naša sugovornica.

Kako se emocionalno zaštititi

Osim pravne zaštite, jednako je važno brinuti se o vlastitom mentalnom zdravlju.

Razgovor s prijateljima, obitelji ili stručnjacima za mentalno zdravlje može pomoći u prevladavanju osjećaja nemoći i izolacije.

Uključivanje u sportske aktivnosti, hobije ili grupe podrške može smanjiti stres i poboljšati samopouzdanje.

Prevencija u organizacijama

Poslodavci također imaju ključnu ulogu u sprječavanju mobbinga. Uvođenje jasnih politika protiv mobbinga, redovita edukacija zaposlenika o etičkom ponašanju te postavljanje mehanizama za anonimno prijavljivanje ovakvih slučajeva, mogu značajno smanjiti incidenciju zlostavljanja na radnom mjestu.

Poruka žrtvama

''Ako se suočavate s mobbingom, zapamtite da niste sami. Prijavljivanjem i traženjem podrške možete zaštititi ne samo sebe, već i druge kolege koji bi mogli postati žrtve u budućnosti'', kaže za Bljesak.info Marija Jonjić, psihologinja.

Važno je, dodaje, djelovati pravovremeno i ne dopustiti da mobbing ugrozi vaše zdravlje i dostojanstvo.

''Borba protiv mobbinga zahtijeva hrabrost i odlučnost, ali i podršku zajednice, poslodavaca i zakonskih institucija. Samo zajedničkim naporima moguće je stvoriti sigurnije i zdravije radno okruženje za sve.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO