Predsjednik Ekonomsko-socijalnog vijeća Federacije BiH Safudin Čengić izjavio je danas u Sarajevu da, prema podacima relevantnih institucija, nije došlo do smanjenja broja zaposlenih u FBiH u tri mjeseca nakon povećanja minimalne plaće.
U izjavi medijima nakon sjednice ESV-a, Čengić je rekao da je veliki broj poslovnih subjekata iskoristio Uredbu koja je omogućila povrat dijela doprinosa isplaćenih u razlici prijašnjeg i novog iznosa minimalne plaće (619 KM i 1.000 KM) i da je Vlada FBiH pronašla način kako anulirati negativan utjecaj povećanja doprinosa.
Podsjetimo, nakon što je Vlada Federacije BiH donijela zakon o povećanju minimalne plaće uslijedile su brojne kritike prema premijeru Nikšiću i Vladi kako će ova odluka dovest do gašenja radnih mjesta.
U nedavnom intervjuu za Bljesak premijer je komentirao kako je potez o minimalnoj plaći ''dobro promišljen, ekonometrijski analiziran, te socijalno nužan i pravedan''.
''U posljednje tri godine, dobit poslodavaca porasla je za 40 posto, dok je minimalna plaća povećana za samo 14 posto. Ovaj nerazmjer ukazuje na socijalno neuravnotežen odnos između kapitala i cijene rada. Četveročlana obitelj s dva uposlenika na minimalnoj plaći prije nekoliko godina mogla je pokriti samo 33 posto potrošačke korpe, što je bilo apsolutno neprihvatljivo. Danas ta pokrivenost iznosi 63 posto – još uvijek nedovoljno, ali svakako korak u pravom smjeru. Postojeći loš zakon o radu, koji radnika tretira kao "rent-a-car" s ugovorima na određeno, zajedno s politikom niskih minimalnih plata, doveo je do toga da je pola milijuna naših sugrađana napustilo zemlju. To predstavlja ogromne gubitke u ljudskom kapitalu, vrijednosti koja se mjeri u desetinama milijardi'', poručio je tada Nikšić.