Oštar nož i polako

Zašto je ključno rezanje gomolja krumpira prije sadnje?

Rezanje gomolja se može obaviti neposredno prije sadnje, ali samo u slučaju ako je zemljište toplo, rahlo, dobro pripremljeno.
Gospodarstvo / Poljoprivreda | 03. 02. 2024. u 13:20 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Foto: Depositphotos/gorvik / Gomolj krumpira

Jedan od načina da se smanji količina potrebnog sjemenskog krumpira je rezidba gomolja. Ovom postupku se pribjegava i kada su oni preveliki, jer su za sadnju optimalne težine 40 do 60 g. Sitnije od 40 g neće dati dobar prinos, a krupnije od 100 g nisu ekonomski isplative.

Potrebno je koristiti oštar nož koji se dezinficira prije i tijekom ovog postupka. Tako smanjujemo mogućnost širenja potencijalnih infekcija koje bi mogle dovesti do propadanja gomolja, piše Agroklub

Rezidba se obavlja 10 do 15 dana prije sadnje. Za to vrijeme trebaju zarasti rezne rane. Otvoreno tkivo je idealno mjesto da se nasele uzročnici bolesti (bakterije, gljivice, virusi), a miris bi privukao zemljišne štetnike.

Ovisno od veličine, gomolji se dijele na dva, tri ili četiri dijela. Na svakom se trebaju nalaziti dva ili više pupova iz kojih će narasti biljke koje su nositelji budućeg roda. Najbolje će niknuti dijelovi koji imaju tri ili četiri pupa.

Kroz ranu se ubrzano gubi voda, dolazi do dehidratacije i propadanja izrezanih dijelova. Zbog toga izrezane dijelove poredamo u jednom sloju i ostavimo na sobnoj temperaturi sljedeća 24 h.

Kako bi potakli stvaranje kalusnog tkiva, površinu možemo prekriti pepelom od drveta. Prostor treba biti prozračan i da nije direktno izložen suncu. Temperatura se održava između 14 i 18ºC, a vlažnost oko 80 posto. Za to vrijeme rane će zarasti i smanjit će se propadanje zbog hladnog i vlažnog zemljišta, pojave bolesti ili napada štetnika.

Rezanje gomolja se može obaviti neposredno prije sadnje, ali samo u slučaju ako je zemljište toplo, rahlo, dobro pripremljeno. Tad dolazi do brzog zarastanja i razvoj novih biljaka.

Kopirati
Drag cursor here to close