
Na svjetskim su tržištima cijene nafte u prvom tjednu nove godine snažno porasle, nakon lanjskog oštrog pada, jer se ulagači nadaju da će SAD i Kina uskoro postići dogovor o trgovini i da će se rast najvećih svjetskih gospodarstava stabilizirati.
Nakon što su u 2018. potonule više od 20 posto, u prvom tjednu nove godine cijene su nafte nadoknadile dio gubitaka, piše Hina.
To se, među ostalim, zahvaljuje nadi ulagača da će se rast najvećih svjetskih gospodarstava stabilizirati, što bi izazvalo i jačanje potražnje za energentima.
Trgovce je ohrabrila i najava da će se u Pekingu 7. i 8. siječnja nastaviti pregovori između SAD-a i Kine o rješavanju trgovinskih sporova.
Dva najveća svjetska gospodarstva provela su veći dio prošle godine u trgovinskom ratu i nametanju uvoznih carina, što je omelo razmjenu dobara vrijednu stotine milijardi dolara i potaknulo strahovanja od usporavanja gospodarskog rasta.
Uz to, nedavno su Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) i njezini partneri na čelu s Rusijom dogovorili smanjenje proizvodnje za 1,2 milijuna barela dnevno od početka 2019. godine.
Pritom će OPEC smanjiti proizvodnju za 800 tisuća barela dnevno, a neovisni proizvođači za 400 tisuća barela, što bi trebalo smanjiti neravnotežu između ponude i potražnje.
Tržište će, kažu analitičari, pozorno pratiti provedbu te odluke u siječnju. Irak, koji je u prošlom ciklusu smanjenja proizvodnje odugovlačio s provedbom dogovora, objavio je da će poštivati najnoviju odluku.
Reutersovo istraživanje pokazalo je da je proizvodnja OPEC-a već u prosincu smanjena za 460 tisuća barela dnevno.
'Prevladava dojam da OPEC ispunjava obećanje o smanjenju proizvodnje', kaže Bjarne Schieldrop iz SEB-a.
Očekuje se i smanjenje proizvodnje u SAD-u, nakon što je krajem prošle godine dosegnula rekordnih 11,6 milijuna barela dnevno, pa je SAD postao vodeći svjetski proizvođač nafte, ispred Saudijske Arabije i Rusije.
Na mogućnost smanjenja proizvodnje u SAD-u ukazuje podatak tvrtke Baker Hughes da je prošloga tjedna broj aktivnih naftnih postrojenja u SAD-u smanjen za njih 8, na ukupno 877 postrojenja.
Doduše, to je znatno više nego u istom lanjskom razdoblju, kada ih je bilo oko 740, no mnogi analitičari procjenjuju da će u ovoj godini, po prvi put nakon tri godine, u SAD-u biti smanjen broj aktivnih postrojenja, navodi Hina.