bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Svjetski dan hrane

INZ i Agencija za hranu jačaju fokus na sigurnost i kvalitet hrane u BiH

INZ i Agencija za sigurnost hrane BiH planiraju zajedničku konferenciju povodom Svjetskog dana hrane s fokusom na sigurnost i kvalitet hrane.

U Institutu za zdravlje i sigurnost hrane Zenica (INZ) održan je radni sastanak predstavnika Agencije za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine i domaćina iz INZ-a, s ciljem definiranja ključnih elemenata zajedničke konferencije kojom će se 16. listopada obilježiti Svjetski dan hrane u Bosni i Hercegovini.

Delegaciju Agencije predvodio je dr. sc. Sanin Tanković, dok je domaćin sastanka bio direktor INZ-a, dr. sc. Muamer Mandra, sa svojim najbližim suradnicima.

Početak priprema za listopadsku konferenciju

Sastanak je označio početak intenzivnijih priprema za jedan od najvažnijih godišnjih događaja u oblasti javnog zdravstva i sigurnosti hrane, u okviru globalne inicijative koju vodi Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih naroda (FAO).

Planirana konferencija ima za cilj okupiti stručnjake, predstavnike državnih i entitetskih institucija, akademsku zajednicu, obrazovne ustanove i predstavnike civilnog društva, kako bi se zajednički osnažila svijest o važnosti zdrave, dostupne i sigurne hrane za sve građane.

Tijekom sastanka razgovarano je o konceptu i ciljevima konferencije te su definirane moguće tematske oblasti, uključujući kontrolu rizika u lancu ishrane, ulogu inspekcijskih organa, edukaciju potrošača i sigurnost hrane u kriznim situacijama.

Također su razmotrene opcije uključivanja međunarodnih stručnjaka i institucija koje već godinama surađuju s BiH na području sigurnosti hrane.

Višegodišnja suradnja i novi zajednički projekti

Sudionici su istaknuli značaj dosadašnje višegodišnje suradnje između Agencije za sigurnost hrane BiH i INZ-a, koja se kontinuirano unapređuje i dobiva nove elemente.

Dvije institucije ranije su zajednički realizirale niz projekata i stručnih radionica, uključujući kampanje o pravilnom označavanju prehrambenih proizvoda, monitoring kontaminanata i pesticida u hrani te razvoj smjernica za prevenciju bolesti koje se prenose hranom.

Direktor INZ-a Muamer Mandra naglasio je kako Institut, kao ustanova s višedesetljetnim iskustvom u javnom zdravstvu, nastoji biti platforma za dijalog, razmjenu znanja i promociju najboljih praksi u oblasti zdravlja i sigurnosti.

Posebno je izrazio zadovoljstvo činjenicom da će Agencija i ove godine biti ključni partner u obilježavanju Svjetskog dana hrane, čime potvrđuje svoju ulogu lidera u regulaciji sigurnosti hrane na državnoj razini.

Dr. sc. Sanin Tanković istaknuo je da je Svjetski dan hrane prilika da se ukaže na potrebu multisektorske suradnje i odgovornost svih aktera – od proizvođača do krajnjih potrošača.

''Zajednički događaji poput ove konferencije od izuzetnog su značaja za jačanje povjerenja građana u sustav kontrole hrane, ali i za unaprjeđenje znanja stručnjaka koji svakodnevno rade na terenu'', rekao je Tanković.

Na kraju sastanka usuglašeni su osnovni koraci u daljnjoj pripremi konferencije, uključujući prijedlog programa, identifikaciju potencijalnih predavača i nositelja tematskih sesija, te prijedlog promotivnih aktivnosti koje će pratiti događaj.

Radni sastanak u Zenici još jednom je potvrdio da institucije poput Agencije za sigurnost hrane BiH i INZ-a imaju ključnu ulogu u očuvanju zdravlja građana te da kroz suradnju, edukaciju i proaktivne mjere mogu doprinijeti sigurnijem i zdravijem društvu.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO