bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
NAJNOVIJE
Izvor fotografije: X / Ruska vojska na prvoj liniji negdje u Ukrajini
Pada potražnja za naftom

Pad cijena nafte prijeti ruskom ratnom stroju

Trumpove tarife srušile cijene nafte, što bi moglo Rusiju stajati desetke milijardi dolara i ugroziti njezino ratno financiranje.
text

Vladimir Putin prošli je tjedan izbjegao izravne udarce Trumpovih tarifa, ali trgovinski rat SAD-a sada ozbiljno prijeti ruskom proračunu zbog pada cijena nafte. Od trenutka kad je američki predsjednik objavio val tarifa, cijena Brent nafte pala je za više od 10 dolara, spustivši se ispod 63 dolara po barelu – najniže od kolovoza 2021.

Trgovci očekuju usporavanje globalne ekonomije, što znači manju potražnju za naftom. Situaciju dodatno pogoršava OPEC-ova odluka o povećanju proizvodnje. Goldman Sachs dvaput je revidirao svoje prognoze, sada očekujući cijenu Brent nafte od 62 dolara do kraja 2025. i 55 dolara do kraja 2026. Ako dođe do recesije u SAD-u, cijena bi mogla pasti i na 50 dolara, a u slučaju globalnog usporavanja čak i na 40 dolara.

Trumpov trgovinski rat udario ruski budžet preko cijene nafte
Izvor fotografije: X / Trumpov trgovinski rat udario ruski budžet preko cijene nafte

Za Rusiju to znači gubitke do 30 milijardi dolara na godišnjoj razini. Prema analizi Benjamina Hilgenstocka s Kijevskog instituta za ekonomiju, svaki dolar pada cijene nafte znači 2,7 milijardi dolara manjeg prihoda za Rusiju. Uz to, slabiji prihodi znače i manju naplatu poreza, što dodatno ugrožava financiranje rata.

Unatoč sankcijama Zapada i cjenovnom plafonu od 60 dolara, Rusija svoj izvoz održava putem tzv. ''flote u sjeni''. Ipak, cijena ruske nafte Urals sada je pala na oko 50 dolara. S obzirom na trošak proizvodnje između 15 i 20 dolara, profit još postoji, ali je znatno smanjen.

Inflacija u Rusiji prelazi 10%, a kamatne stope dosegle su rekordnih 21%. Analitičari, međutim, ne vjeruju da će sve to biti dovoljno da se Putin prisili na pregovore. Mogućnost dodatnih američkih sankcija zemljama koje kupuju rusku naftu i pogoršanje trgovinskih odnosa s Kinom mogli bi dodatno srušiti cijene i povećati pritisak na Moskvu.

comment icon
komentari (0)
POVEZANO