Kriza i visoke kamate na kredite širom Europe stale su na put i montažnim kućama, u prilog čemu govore podaci da su lani na inozemno tržište plasirani ovi proizvodi u vrijednosti 125,725 milijuna maraka, što je gotovo 11 milijuna manje u odnosu na godinu ranije.
Prema podacima Uprave za neizravno oporezivanje (UNO) BiH, izvoz domaćih kompanija koje se bave proizvodnjom montažnih kuća 2023. godine bio je težak 136,592 milijuna KM.
Za proizvođače montažnih kuća najpopularnije je, kako prošle, tako i pretprošle, bilo njemačko, hrvatsko, švicarsko i austrijsko tržište.
''Trend pada izvoza nastavljen je i ove godine pa su tako za dva mjeseca na imozemno tržište plasirani ovi proizvodi vrijedni 18,050 milijuna maraka, dok je taj iznos u istom periodu lani bio 19,233 milijuna KM'', istakli su u UNO, piše Glas Srpske.
Za razliku od izvoza, podaci UNO govore da su lani iz inozemstva u BiH stigle montažne kuće u vrijednosti od 11,632 milijuna KM, dok su za njih godinu ranije ovdašnji stanovnici izdvojili 6,599 milijuna KM.
Tehnički direktor prodaje u poduzeću "Steko centar" u Bijeljini Nebojša Janković istaknuo je da je situacija na globalnoj razini prošle godine uzdrmala i tržište montažnih kuća.
''Banke širom Europe lani su stopirale plasman sredstava, a rasle su kamate, zbog čega je kupovna moć stanovništva bila daleko manja u odnosu na godinu ranije. Međutim, ova godina bi mogla biti dosta bolja, jer već sada imamo veliki broj projekata za koje smo potpisali ugovore i kod nas od kraja prošle godine uveliko raste potražnja, zbog čega imamo i konstantan izvoz'', rekao je Janković.
Dodao je da se najviše traže moderne kuće sa ravnim krovovima i one su najčešće zastupljene u Nizozemskoj, Njemačkoj i Austriji, dok u Švicarskoj bilježe veću prodaju obiteljskih objekata i nadogradnju hotela, za razliku od Hrvatske, gdje su trenutno popularne planinske kuće.
''Ni domaće tržište nije zanemarljivo, gdje se polako budi svijest o kvaliteti montažne gradnje'', istaknuo je Janković.
Trend rasta cijena, između ostalog, materijala odražava se, kako je naglasio, i na troškove proizvodnje montažnih kuća.
''Gledamo da te troškove amortiziramo koliko god je to moguće da bi naše kuće bile što pristupačnije širem obimu kupaca'', kazao je Janković.
Događaji u Europi i pad gospodarske aktivnosti nisu mogli a da ne osjete i u poduzeću "Savoks" iz Milića, čije se 99 posto proizvodnje odnosi na inozemno tržište.
Izvršni direktor ovog poduzeća Slaviša Lukić kaže da su, uzevši u obzir sveopću situaciju, zadovoljni potražnjom.
''Situacija nije sjajna, ali nije ni loša. Trenutno smo u završnoj fazi ugovaranja nekih poslova, dok se istovremeno dogovaramo i o nekim novim'', rekao je Lukić i dodao da raste i cijena kvadrata, s obzirom na poskupljenje struje, ali i skok drugih troškova.
Vlasnik tvrtke za izradu montažnih kuća "Berić" iz Banja Luke Dragan Berić kazao je da potražnje za ovim objektima na teritoriju Republike Srpske i FBiH ima, ali nema radnika, zbog čega trpi posao.
''Građevinska sezona počinje početkom travnja i završava se krajem rujna. Prošla sezona je bila solidna, a s obzirom na to da je stručnog radnika jako teško naći, jedva smo uspijevali ispoštovatirokove'', kazao je Berić i dodao kako je za kuću po kvadratu potrebno izdvojiti 950 maraka.