Faruk Hadžić

Evo kako do nižih cijena goriva: Država može, ako hoće

''Što duže budemo čekali, kasnije će biti sve bolnije i teže pomoći građanima i gospodarstvu'', napisao je Hadžić.
Gospodarstvo / Industrija | 21. 06. 2022. u 11:19 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

''Građanima i gospodarstvu se mora pomoći, a ovo je najbolji način da se bude fer prema svima. Priča da će samo bogati imati koristi od smanjenja cijene goriva, jer siromašni ne voze auta je vrlo neozbiljna i ne vrijedi je uopće komentirati'', objavio je ekonomist Faruk Hadžić pojasnivši kako bi moglo doći do smanjenja cijene goriva a da pri tome država ništa ne izgubi.

Hadžić navodi kako je i ranije upozorio da moramo ''usporiti rast cijene goriva, kroz manje poresko opterećenje, jer ćemo na taj način usporiti i lančani rast cijena drugih proizvoda''.

''Što duže budemo čekali, kasnije će biti sve bolnije i teže pomoći građanima i gospodarstvu'', napisao je Hadžić objavivši na Twitteru kako su moguće dvije mjere.

''Prva mjera je pod hitno i bez odlaganja privremeno suspendirati trošarine na gorivo. Ovo je hitna mjera, da nikakvi izgovori od strana donositelja odluka nisu mogući. Na ovaj način se smanjuje cijena litre goriva između 0,30 do 0,40 KM zavisno od vrste goriva. Druga mjera uključuje obračun PDV ne na trenutnu vrijednost litre goriva, već na iznos maloprodajne cijene od 2,01 KM koja je bila prije godinu dana'', napisao je Hadžić.

Navodi kako pri cijeni od 2,01 KM, država uzima sebi po litri goriva 0,29 KM PDV-a, dok pri cijeni od 3,31 KM uzima 0,48 KM.

''Dakle, samo zbog više cijene goriva, država ekstra zarađuje na PDV-u 0,19 KM po litri benzina. Cilj ove mjere je samo da država uzima isto na PDV-u kako je to bilo prije rasta cijena, a ne da ekstra zarađuje zbog inflacijske krize'', naveo je.

Pojašnjava kako bi, ako bi se ova mjere usvojila, cijena litre goriva odmah bila niža za 0,54 KM po litri benzina, ili 2,77 KM.

''Država ne bi imala bilo kakav gubitak ili smanjenje u naplati indirektnih poreza. Po osnovu akciza, za šest mjeseci bi smanjenje u naplati bi bilo oko 250 milijuna KM'', naveo je.

Kaže i kako podaci UNO BiH pokazuju da su prihodi od indirektnih poreza u prvih pet mjeseci 2022. godine veći za 739 milijuna KM ili 23,88% u odnosu na isto razdoblje 2021. godine te dodaje kako su sa smanjenjem akciza, već sada u plusu gotovo 500 milijuna KM, a imaju još za naplatu sedam mjeseci.

''Što duže budemo čekali, kasnije će biti sve bolnije i teže pomoći građanima i gospodarstvu'', napisao je Hadžić.

 

Kopirati
Drag cursor here to close