Veliki energetski projekt u Tomislavgradu i Kupresu, vrijedan više od pola milijarde eura, našao se pod istragom domaćih i međunarodnih institucija zbog sumnje u nezakonite radnje i koruptivne veze koje prate njegovo preuzimanje.
Riječ je o projektu razvoja vjetroelektrana, započetom prije nekoliko godina, koji je sada blokiran nakon što je tvrtka u vlasništvu hrvatskog poduzetnika Tomislava Debeljaka, vlasnika Brodosplita, bez suglasnosti koncesora preuzela udio u koncesionarskom društvu. Prema informacijama Slobodne Dalmacije i Dnevnog lista, taj čin je u izravnoj suprotnosti s koncesijskim ugovorom i potvrđen je kao nezakonit i pred sudovima u BiH.
Društvo Kamen-Dent d.o.o. iz Mostara započelo je 2004. godine s ispitivanjem potencijala vjetra na području Tomislavgrada i Kupresa, što je rezultiralo dodjelom koncesije od strane Vlade HBŽ-a 29. kolovoza 2008., da bi 2014., po preporuci iz poslovnih krugova, 50 posto udjela u tvrtki bilo preneseno na Brodosplit-Holding d.o.o. – tada u vlasništvu Tomislava Debeljaka – uz jasno definiran ugovor kojim se obvezuje na financiranje završetka razvoja i izgradnje vjetroelektrana snage 408 MW i vrijednosti 530 milijuna eura, čime priča dobiva sasvim novu dimenziju.
Suvlasnik u društvu koji je bio 100% vlasnik Društva Kamen Dent, Jure Krtalić, ispunio je sve svoje ugovorene obveze do kraja, a Brodosplit-Holding d.o.o. od prvog dana ulaska u suvlasnički odnos počinje kasniti s ispunjavanjem svojih ugovorenih obveza. Točnije, ispunio je samo 0,44% od svojih ugovorenih obaveza za završetak projekta i blokirao sve svoje obveze prema Društvu na realizaciji projekta preko Općinskog suda u Mostaru.
Jedan od osnivača i prvotnih investitora u projekt, poduzetnik Jure Krtalić, tvrdi kako je čitav proces bio izigran i da je sve učinjeno bez znanja ključnih aktera.
"Od samog početka, kao osnivač i investitor u projekt vjetroelektrana, ispunio sam sve što je bilo dogovoreno. Nažalost, partner koji je trebao omogućiti razvoj i gradnju – nije. Ne samo da obveze nisu ispunjene, već se kasnije krenulo i u prijenos vlasništva bez znanja i suglasnosti koncesora. Time ne samo da je narušen poslovni odnos, nego je i cijeli projekt doveden u pitanje. A radi se o strateškom interesu za cijelu regiju", izjavio je Krtalić za Slobodnu Dalmaciju.
Slučaj je sada pod istragom Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), kao i PNUSKOK-a, uz uključenje i međunarodnih istražitelja. Kako se neslužbeno doznaje, predmet je klasificiran kao visoko rizičan zbog potencijalnog utjecaja na energetski sektor, investicijsko okruženje i sigurnost opskrbe u regiji.