bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Transalpski zaokret:

Češka se potpuno odrekla ruske nafte: Zatvoren naftovod Družba

Češka se odrekla ruske nafte – prvi put u potpunosti ovisna o zapadnim isporukama preko Italije i Njemačke.

Češka Republika službeno je objavila da je postala potpuno neovisna o ruskoj nafti, prvi put u svojoj povijesti, čime je zadala novi udarac ionako uzdrmanom gospodarstvu Rusije. Premijer Petr Fiala potvrdio je ovu povijesnu prekretnicu na konferenciji za medije održanoj u skladištu nafte u Nelahozevesu, nedaleko od Praga.

''Nakon otprilike 60 godina, naša ovisnost o Rusiji je završena. Češka je prvi put potpuno opskrbljena neruskom naftom, i to isključivo zapadnim putem'', rekao je Fiala.

Prekretnica je ostvarena zahvaljujući nadogradnji Transalpskog naftovoda (TAL), koji povezuje luku Trst u Italiji s Njemačkom, a zatim preko naftovoda Ingolstadt-Kralupy-Litvinov dovodi naftu do Češke. Nadogradnju je krajem 2024. dovršio češki operater MERO, čime je omogućena godišnja isporuka od osam milijuna tona sirove nafte – količina koja u potpunosti pokriva potrebe čeških rafinerija.

Tijekom 2024. godine Češka je uvezla 6,5 milijuna tona nafte, od čega je 42% došlo putem ruskog naftovoda Družba. U prethodne dvije godine taj je udio iznosio i do 58%. Alternativne isporuke stizale su iz Azerbajdžana, Kazahstana, Norveške i Gvajane.

Iako je Europska unija uvela sankcije na rusku naftu nakon invazije na Ukrajinu 2022., Češka, zajedno sa Slovačkom i Mađarskom, dobila je privremeno izuzeće. No, prestankom isporuka plina kroz Ukrajinu krajem 2023., Gazprom je obustavio dotok i u Češku, što je dodatno ubrzalo njezinu energetsku diverzifikaciju.

U istom razdoblju, pet najvećih uvoznika ruskih fosilnih goriva u EU bile su Francuska, Mađarska, Belgija, Slovačka i Češka. Iako je Francuska prednjačila s uvozom, uključujući i ukapljeni prirodni plin (LNG), dio tog plina završio je u Njemačkoj putem terminala u Dunkerqueu.

S druge strane, zemlje poput Ujedinjenog Kraljevstva, SAD-a, Kanade i Australije odmah su zabranile uvoz ruske nafte nakon invazije. Kina i Indija i dalje su među ključnim kupcima ruske nafte.

Cijene sirove nafte ove su se sedmice oporavile nakon nedavnih padova uzrokovanih najavama carina američkog predsjednika Donalda Trumpa. Američka referentna nafta skočila je na 64 dolara po barelu, dok je Brent nafta dosegla gotovo 68 dolara.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO