Pravila
Bosna i Hercegovina u procesu energetske tranzicije kasni pet godina
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Od 1. siječnja naredne godine, kako se očekuje, Europska unija će naplaćivati tzv. karbon taksu na proizvode koje uvozi na svoje tržište. Ovo za našu državu, koja nema uveden sistem oporezivanja CO2, odnosno trgovanje certifikatima za emisije stakleničkih plinova koji u Europskoj uniji vrijedi od 2005. godine, znači da će svi proizvodi nastali upotrebom energije iz fosilnih goriva, biti oporezovani. To bi za mala i srednja poduzeća u našoj državi moglo biti pogubno, prenosi BHRT.
"Pa mi se toga i bojimo da neće 1.1. mnogi izvozno orijentisani gospodarski subjekti doći u tu situaciju da zatvore svoju proizvodnju s obzirom da činom plaćanja te karbon takse oni uopće neće biti konkurentni sa europskim proizvođačima", upozorava ministar gospodarstva u Vladi Tuzlanskog Kantona Edin Duraković.
Bosna i Hercegovina u procesu energetske tranzicije, odnosno prelaska sa fosilnih na obnovljive izvore energije, kasni najmanje pet godina, utvrđeno je u Tuzli na prezentaciji Okvirnog plana energetske tranzicije za mala i srednja poduzeća. Kako bi se pomoglo ovim poduzećima u okviru strojarskog fakulteta u Tuzli planira se formirati Centar za energetsku tranziciju kao znanstvea podrška gospodarstvenicima u tom procesu.
"Mi očekujemo za dvije do tri godine da bi Centar kao takav trebao da bude potpuno operativan i ako prve aktivnosti će početi za godinu dana", rekao je dekan Mašinskog fakulteta u Tuzli Alan Topčić.
"Ovdje je nama cilj pomoć firmama koje nemaju vlastite kapacitete da se, dakle nije cijela priča vezana samo za izvoznike, imamo veliki broj malih poduzeća koji nemaju vlastite kapacitete da vlastitim snagama mogu osigurati sebi energetsku sigurnost, imati niže troškove vezano za energiju, smanjiti emisije", ističe Edin Zahirović iz Centra za razvoj i potporu Tuzla.
Cijeli proces energetske tranzicije podržaće se iz fondova EU, ali naša država konačno se mora trgnuti, osigurati domaća sredstva i početi raditi konkretne poteze kako bi obaveze u procesu energetske tranzicije, na šta se obavezala u procesu pristupanja EU i ispunila.