Nakon što je bivši američki predsjednik Donald Trump uveo carine od 35 posto na robu iz Bosne i Hercegovine, stručnjaci upozoravaju da će najviše posljedica osjetiti upravo namjenska, odnosno vojna industrija – sektor koji najviše izvozi upravo u Sjedinjene Američke Države. SAD su dosad bile najvažnije tržište za bosanskohercegovačke proizvođače oružja i municije, a nove trgovinske barijere mogle bi ozbiljno ugroziti tu povezanost.
Iako se često smatra da je vojna industrija u BiH u isključivo državnom vlasništvu, situacija je znatno složenija. Federacija BiH ima 51 posto vlasništva u većini tvrtki, no drugi značajni udjeli nalaze se u rukama privatnih osoba, investicijskih fondova i stranih ulagača, uključujući i one iz SAD-a.
Primjer je Pretis iz Vogošće, u kojem je američka kompanija Sitko Acquisition iz Delawarea putem firme Sikto d.o.o. Sarajevo stekla 41,53 posto dionica. Američka tvrtka Regulus Global najavila je dodatna ulaganja, što Pretis sve više usmjerava prema američkom tržištu. Slična je situacija i s Binasom iz Bugojna, u kojem je Sikto stekao 25,7 posto udjela, a Regulus također planira investicije.
U Ginexu iz Goražda većinski je vlasnik FBiH, no značajan udio imaju lokalni poduzetnici poput Halila Okovića, koji ima oko 16 posto vlasništva. Privatna firma PTG Goražde također bilježi snažne rezultate, s prihodima većim od 69 milijuna KM, a njezini vlasnici su Pršeš i Oković, koji su 2022. otkupili američki udio Grasso Holdinga.
Igman iz Konjica ostaje najveća vojna tvrtka po prihodima. Uz većinski udio Federacije, oko 33 posto dionica drži obitelj Ahmetlić, vlasnici Hifa Petrola, koji imaju i mjesto u Nadzornom odboru kao predstavnici državnog kapitala.
BNT-Tvornica mašina i hidraulike iz Novog Travnika bilježi najveći postotni rast prihoda u sektoru, s ukupnim prometom od 34,7 milijuna KM u prošloj godini. Osim FBiH, dionice posjeduju fondovi Bonus, BIG-Investiciona grupa i Herbos fond. Tvrtka je poznata po proizvodnji minobacača, haubica i tenkovskih topova.
U Goraždu djeluje i AC Unity, poznata po proizvodnji moderne jurišne puške “Alfa SMG 9”, čiji je vlasnik gospodarstvenik Redžo Bekto. Tu je i Zrak Sarajevo, jedina firma u stečaju, kojoj strateški partner postaje BNT-TMiH s ciljem oporavka, prenosi Biznis.info.
Trumpove carine mogle bi značajno pogoditi izvoz svih ovih firmi, osobito onih koje ovise o američkom tržištu. Pritom ni Republika Srpska nije izuzetak – Tehnički remont Bratunac, poznat po oklopnim vozilima i drugim proizvodima, jedina je istaknuta firma u RS-u, a njezin vlasnik je Slavenko Ristić.
Vitezit iz Viteza, čiju je imovinu preuzela firma WDG Promet u vlasništvu obitelji Zubak, planira investirati preko 150 milijuna eura u obnovu i modernizaciju. Cilj im je stvoriti suvremeni industrijski centar koji će služiti vojnim i civilnim potrebama u BiH i šire.
Pred sektorom je sada razdoblje neizvjesnosti. Dok pojedine firme računaju na američke ulagače kao zaštitu, mnogi će biti prisiljeni tražiti nova tržišta i strateške pravce kako bi zadržali proizvodnju i zaposlenost.