Reuters javlja kako Airbus i Boeing planiraju značajno povećati proizvodnju nove generacije putničkih zrakoplova, i to do čak 100 zrakoplova mjesečno za svakog proizvođača. Iako su još godinama udaljeni od lansiranja nasljednika popularnih modela Boeing 737 i Airbus A320, oba diva već testiraju lagane plastične materijale i robotiziranu montažu kao dio priprema za buduću proizvodnju.
Zrakoplovi koje žele zamijeniti trenutačno se izrađuju od aluminija, ali se sada istražuju kompozitni materijali zbog manje težine i bolje aerodinamičnosti. Kompoziti se već koriste kod većih modela poput Boeinga 787 i Airbusa A350, no njihov postupak obrade zahtijeva skupe i spore autoklave. Da bi se zadovoljila velika potražnja, Airbus i Boeing istražuju upotrebu termoplastike, materijala koji se može više puta zagrijavati i oblikovati.
Na konferenciji o kompozitima JEC World u Parizu, Boeingov predstavnik Randy Wilkerson (u sklopu NASA-inog projekta HiCAM) istaknuo je da se traži najbolji način tranzicije prema budućoj generaciji zrakoplova. Prema saznanjima Reutersa, Airbus i Boeing potiču industriju da se pripremi za stopu proizvodnje od čak 100 zrakoplova mjesečno – tempom koji bi značio jedan zrakoplov svakih nekoliko sati.
Posebno zanimanje izazivaju termoplastični materijali koji omogućuju bržu i ekonomičniju proizvodnju. Mogu se ponovno zagrijavati, zavarivati ultrazvukom umjesto zakivcima, te uklanjaju potrebu za skupim autoklavima. Predstavnik Airbusovog tima, York Roth, izjavio je da termoplastika nudi mogućnosti koje termoreaktivni kompoziti ne mogu pružiti.
Ipak, iz Boeinga i Airbusa nisu komentirali Reutersove navode, a u industriji ističu kako neće biti brzih lansiranja novih modela, jer investitori još uvijek osjećaju posljedice nedavnih problema u opskrbnim lancima, osobito kod Boeinga.