Zakonski propisi

Raković: Po zakonima neizbježna je likvidacija Banke Srpske

Gospodarstvo / Flash | 28. 02. 2016. u 14:02 Sa.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Banka Srpske u privremenoj upravi ne može se transformirati u skladu s važećim zakonskim propisima, a može se donijeti odluka o sanaciji ili njenoj likvidaciji ili stečaju, kazao je član SDS-ovog Odbora za financije Slaviša Raković.

Za sanaciju Banke Srpske, kako je naveo, po određenim saznanjima, potrebno je najmanje 100 milijuna KM, kako bi se ona, uz dobar akcijski plan, postavila “na noge” i nastavila djelovati kao banka.

''Svako drugo rješenje predstavljat će ozbiljno kršenje zakona, odnosno možda i ''silovanje zakona'', sve zbog prikrivanja ogromnog gubitka koji je nastao u ovoj banci, poslovanjem ne samo ranijih litvanskih vlasnika, nego kasnije i Vlade RS'', upozorio je Raković u izjavi za Fenu podsjetivši da za te gubitke nitko nije odgovarao.

Ukazao je u cijelom postupku mogu biti oštećeni povjeritelji, vlasnici depozita, ukoliko se odobri, kako je rekao, nezakonito postupanje.

Raković ističe da su oprezne najave o mogućem planu tzv.sanacije Banke Srpske “javno plasirane kako bi se čule reakcije”.

''Po onome što smo čuli, Vlada RS-a, umjesto sanacijskog programa Banke, nudi njenu tzv.transformaciju u neko drugo tijelo, što nije moguće po važećim zakonima'', kaže on.

Nedavno su pojedini mediji objavili, pozivajući se na neslužene izvore, da je MMF izričito zatražio od Vlade RS-a da otvori stečaj u Banci Srpske i to postavio kao glavni uvjet da BiH dobije novi kreditni aranžman.

Prema toj informaciji, predstavnici Vlade RS-a pokušavaju ispregovarati da Banka Srpske ostane u bilo kom obliku, uz obećanje MMF-u da se ona nikada više neće baviti klasičnim bankarstvom.

Iz Banke Srpske u privremenoj upravi potom je priopćeno da je Agencija za bankarstvo RS-a prihvatila predloženi plan akcionara Banke Srpske o reorganizaciji banke u drugu financijsku organizaciju i zatražila rokove za realizaciju.

Navodi se i da plan entitetske vlade podrazumijeva "reorganizaciju banke u drugu financijsku organizaciju koja će se baviti poslovima platnog prometa, a čije bi poslovanje bilo uređeno usvajanjem lex specialisa po hitnom postupku".

Dodaje se da su o Nacrtu plana reorganizacije Banke konzultovani predstavnici MMF-a, te da od MMF očekuje na Plan reorganizacije "dodatnu neovisnu procjenu održivosti predloženog modela restrukturiranja, a najavljen je nastavak razgovora sa MMF-om po ovom pitanju".

U Banci Srpske, koja je nastala od nekadašnje propale Balkan Investment banke, u studenom je uvedena privremena uprava, jer nije radila u skladu sa Zakonom o bankama RS i drugim zakonskim i podzakonskim propisima.

U toj banci su blokirani depoziti u iznosu od 149,5 milijun? KM.

Kopirati
Drag cursor here to close