bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
NAJNOVIJE
Kineski memovi

Pogledajte kako Kinezi ismijavaju Ameriku i Trumpove carine

Kineskim društvenim mrežama širi se viralni AI-generirani video koji prikazuje neuredne, nezadovoljne Amerikance kako rade u zapuštenim tvornicama.
09.04.2025. u 14:19
text

Dok se Amerikanci sve više pitaju kakva ih budućnost čeka usred eskalacije trgovinskih ratova koje vodi aktualni predsjednik Donald Trump, kineski korisnici društvenih mreža im se rugaju i poručuju - naviknite se na sweatshopove, što je engleski izraz za izrabljivačke tvornice.

Kineskim društvenim mrežama širi se viralni AI-generirani video koji prikazuje neuredne, nezadovoljne Amerikance kako rade u zapuštenim tvornicama.

Reindustrijalizacija

U poruci se ismijava Trumpovu ideju o "reindustrijalizaciji", odnosno povratku proizvodnje u SAD, kao i sve one koji još uvijek vjeruju da će ta politika donijeti korist američkim radnicima.

Nakon što je klip procurio i na američke platforme, mnogi su se prepoznali u prikazanom scenariju.

"Lažno... nema električnih skutera", našalio se jedan korisnik Reddita, referirajući se na stereotip o pretilim američkim potrošačima.

"Ambiciozno je pretpostaviti da će itko moći priuštiti skutere (ili imati zdravstveno osiguranje) kad dođe taj dan", dodao je drugi, piše Index.

Desničarski korisnici društvenih mreža nisu složni jer su za neke sweatshopovi nostalgični povratak "muškoj produktivnosti", dok ih drugi doživljavaju kao distopijsku noćnu moru za američku radničku klasu.

Jedan od AI-generiranih memova prikazuje financijaša u prsluku Patagonije kako plače nad šivaćim strojem, dok sa zida strogo gleda Trumpov portret uz natpis: "Make the sock."

Na mreži X (bivši Twitter) jedan korisnik ogorčeno je komentirao: "Ljudi se okreću protiv predsjednika Trumpa i Elona Muska nakon svega što su žrtvovali za vas. Oni su već bogati do neba i ne moraju ovo raditi!"

Obrat u percepciji

Ovaj viralni kineski mem označava zanimljiv obrat u percepciji. Dugo su Amerikanci stereotipizirali kineske radnike kao jeftinu radnu snagu u tvornicama koje proizvode "kineski krš". No sad upravo Kinezi podsjećaju Amerikance da sweatshopovi postoje i kod njih – i da bi ih Trumpova trgovinska politika mogla još više proširiti.

Ekonomski analitičari upozoravaju da bi Trumpovi planovi mogli dodatno osiromašiti već ranjivu američku radničku klasu i povećati moć velikih korporacija nad svakodnevnim životom ljudi.

Primjerice, bivši hedge fond milijarder, a sadašnji ministar financija Scott Bessent nedavno je izjavio da bi otpušteni državni službenici, koje je eliminirala Muskova DOGE-reforma, mogli pronaći posao u "blještavim novim tvornicama koje će niknuti zahvaljujući carinama",

Proizvodnja u SAD-u ipak nije mrtva

Ipak, retorika o američkoj industrijskoj smrti ne odgovara stvarnosti. SAD trenutno ima drugu najveću proizvodnu bazu na svijetu, s udjelom od gotovo 16 posto u globalnoj industrijskoj proizvodnji.

Točno je da je zemlja outsourcingom prenijela proizvodnju jeftinih proizvoda u zemlje u razvoju, ali domaća proizvodnja se preusmjerila na visoku tehnologiju, poput farmaceutske industrije, zrakoplovstva i proizvodnje poluvodiča.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO