bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
NAJNOVIJE
Zabrinuti

Kontrolori leta dižu glas: Sigurnost u BiH je ugrožena, mi nećemo vraćati tuđe dugove!

Uposlenici BHANSE, smatraju da, nemaju nikakvu odgovornost niti vezu s dugovima prema Viaduktu, i ne postoji opravdanje da njihova sredstva budu korištena za saniranje tuđih dugova.
14.04.2025. u 09:04
text

Reprezentativni sindikati koji djeluju na razini BHANSE izražavaju duboku zabrinutost i ogorčenje zbog situacije u kojoj se nalazi Agencija za pružanje usluga u zračnoj plovidbi (BHANSA), a koja je izazvana neizvršenjem arbitražne presude u slučaju Viaduct d.o.o. Portorož protiv Bosne i Hercegovine.

''Bez obzira na to što BHANSA nije bila strana u ovom sporu, posljedice su sručene direktno na leđa Agencije i svih njenih zaposlenika. Zbog blokade sredstava iz Eurocontrol-a, ugroženo je njeno osnovno funkcioniranje. Ono što treba napomenuti je to da prihod koji BHANSA ostvaruje od rutnih naknada (preleta) predstavlja preko 90% svih prihoda BHANSE. Činjenica koja se nikako ne smije zanemariti je ta da je BHANSA u protekloj 2024 godini uplatila na osnovu raznih doprinosa preko 19.2 milijuna konvertibilnih maraka u entitetske proračune da je projekcija na osnovu prva dva mjeseca 2025, da će taj iznos u 2025 godini iznositi preko 20.3 milijuna konvertibilnih maraka, a da je kao institucija uzela NULA konvertibilnih maraka iz budžeta'', navode u priopćenju.

Potpuni kolaps

Kažu da ako se ova blokada nastavi, BHANSA više neće imati sredstva ni za redovno održavanje kritične tehničke opreme, niti za izmirenje tekućih operativnih troškova, uključujući troškove goriva, režija, servisa, ugovora i osnovne logistike potrebne za kontinuirano pružanje usluga u zračnoj plovidbi.

''To znači potpuni kolaps sistema koji mora funkcionirati 24/7 – bez izuzetka'', navode u priopćenju.

Kontrolori letenja, dodaju, obavljaju jedan od najodgovornijih i najzahtjevnijih poslova u društvu. Svaka njihova odluka mora biti precizna, pravovremena i nepogrešiva. Uvjeti u kojima trenutačno rade, kako kažu su daleko od onih koji omogućavaju potpunu koncentraciju i profesionalnu sigurnost – jer neizvjesnost oko plaća, budućnosti i stabilnosti institucije u kojoj rade stvara konstantan pritisak koji se teško može ignorirati.

''Naglašavamo: dugoročno izlaganje stresu i nesigurnosti može imati posljedice i po kapacitete radnika da obavljaju svoje dužnosti u skladu s najvišim sigurnosnim standardima. Iako svi naši članovi nastoje sačuvati profesionalnost i fokus, sistemska nebriga stvara ambijent koji ne garantira održivost. Ovdje nije ugrožena egzistencija samo kontrolora letenja u Bosni i Hercegovini nego svih uposlenika BHANSE i to je nešto što ne smijemo dopustiti. Zato s punom odgovornošću tvrdimo sigurnost u Bosni i Hercegovini je ozbiljno ugrožena''.

Pitanje međunarodne odgovornosti

Ovo nije samo unutrašnje pitanje, navode, ovo je pitanje međunarodne odgovornosti, integriteta i sigurnosti.

''Naš zračni prostor nije samo naš – on je dio globalne mreže, i sve što se u njemu događa ima direktne posljedice po međunarodni zrakoplovni sistem. U tom kontekstu, želimo naglasiti da su Sindikat kontrolora letenja u BiH i Udruženje kontrolora letenja u BiH već informirali međunarodne organizacije čiji smo članovi – ATCEUC i IFATCA – o ozbiljnosti situacije. Ove organizacije su ne samo izrazile svoju punu podršku, već su i poduzele konkretne korake na međunarodnom nivou kako bi se pitanje ratifikacije sporazuma u Belgijskom parlamentu o imunitetu Eurocontrola od ovrha trećih lica konačno privelo kraju te da se ovakve situacije ne bi opet ponovile u budućnosti'', navode.

Pored toga, dodaju, reprezentativni sindikati u BHANSI i Udruženje kontrolora u BiH su se već obraćali domaćim institucijama, zahtijevajući hitno djelovanje. Također, i ATCEUC i IFATCA su se obratili kako domaćim, tako i međunarodnim institucijama, uključujući Ured visokog predstavnika (OHR) i Ombudsmane za ljudska prava, tražeći njihovu hitnu intervenciju i zaštitu osnovnih prava zaposlenih u BHANSA-i.

''Na osnovu informacija predočenih javnosti nakon izvanredne skupštine Vijeća ministra 11.04.2025, smatramo da je potpuno neprihvatljivo da se u čitavu priču uključuju i uposlenici BHANSE. Zbog svega navedenog reprezentativni sindikati i Udruženje kontrolora letenja u BiH pozivaju Vijeće ministara i ministarstvo financija da bez odlaganja izvrše svoje obaveze tako da se stečena prava uposlenika BHANSE ne degradiraju ni na koji način. Tražimo da dok se ne donese odluka o izmirenju duga prema Viaductu, primjenjuje član 23 zakona o BHANSE, kojeg je Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine na 53. sjednici Zastupničkog doma, održanoj 13. maja 2009. godine, i na 29. sjednici Doma naroda, održanoj 20. maja 2009. godine, usvojila, a u kojem stoji da u slučaju nemogućnosti pokrivanja troškova nastalih od strane ahencije pri pružanju usluga u zračnoj plovidbi institucije BiH snosit će nepokriveni dio troškova. Uposlenici BHANSE nisu krivi za novonastalu situaciju niti je normalno očekivati da budu suglasni da oni vraćaju dugove koje BHANSA nije stvorila'', navode.

''Odluka je nepravedna''

Uposlenici BHANSE, smatraju, nemaju nikakvu odgovornost niti vezu s dugovima prema Viaduktu, i ne postoji opravdanje da njihova sredstva budu korištena za saniranje tuđih dugova.

''Takva odluka bi bila krajnje nepravedna, neosnovana i opasna praksa koja bi otvorila vrata sličnim neodgovornim potezima u budućnosti. Ako se ovaj problem hitno ne riješi, sindikati će, u skladu sa zakonom, biti primoran pokrenuti sve dostupne mehanizme zaštite svojih članova i njihovih prava, uz punu svijest o težini takve odluke i njenim mogućim posljedicama. Naš posao je da čuvamo ljudske živote. Sada tražimo da neko konačno zaštiti naše'', zaključili su na kraju priopćenja.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO