Izvanredna sjednica Vijeća ministara Bosne i Hercegovine zakazana je za sutra, a jedina točka dnevnog reda je Informacija o realizaciji zaključka Vijeća ministara s 51. sjednice u vezi s izvršenjem arbitražne presude ICSID Tribunala u predmetu Viadukt d.o.o. Portorož i drugi protiv Bosne i Hercegovine, čiji je predlagač Ministarstvo financija i trezora BiH.
Ministar financija Srđan Amidžić je uputio prijedlog načina rješavanja ove problematike, a prema njemu dug bi isplatila BHANSA, a državne institucije bi osigurale sredstva BHANSA-i za nesmetano funkcioniranje.
Navodi se da je BHANSA dužna Ministarstvu financija i trezora dostaviti okvirni plan oko toga koliko je sredstava potrebno za funkcioniranje u tom mjesecu do svakog petog dana u mjesecu.
''Sredstva definirana ovim članom bit će evidentirana na poziciji 'Ostala razgraničenja' do povrata sredstava od strane BHANSA na Jedinstveni račun trezora, odnosno nakon što budu odblokirana sredstva EUROCONTOL-a za financiranje BHANSA-e'', piše u prijedlogu.
Dalje se navodi da će Ministarstvo financija redovno izvještavati Vijeće ministara BiH o provedenim aktivnostima. Na taj način Amidžić želi prebaciti dug na državu, iako je nastao kao rezultat spora s Vladom RS.
Naime, Vijeće ministara BiH je na vanrednoj 51. sjednici, održanoj 27. ožujka, zadužilo Ministarstvo financija i trezora BiH da bez odgađanja, najkasnije u roku od 15 dana, dostavi odgovarajući prijedlog rješenja Vijeću ministara BiH o načinu izvršenja arbitražne presude ICSID Tribunala u Washingtonu broj ARB/16/36 od 18. 4. 2022. godine, u skladu s propisima o financiranju institucija Bosne i Hercegovine.
Kako je ranije priopćeno iz Vijeća ministara BiH, očekivano rješenje bi uključivalo način plaćanja glavnog duga s kamatama i troškovima ovog arbitražnog postupka tužiocu koji je od Bosne i Hercegovine zatražio izmirenje obveza u visini 55.841.498,99 eura (109.216.479,00 KM) koji se odnosi na obračun glavnog duga s kamatama na dan 1. 3. 2025. godine.
Dodatno, tužitelj traži i plaćanje 487.457,49 eura (953.383,98) KM na ime troškova izvršnih postupaka koje je pokrenuo.
Vijeće ministara BiH izmirenjem višemilijunske obveze želi zaustaviti daljnji obračun kamata koje na dnevnoj osnovi iznose 9.000 eura te izvršne postupke tužioca pokrenute u Bosni i Hercegovini (u Mostaru, Banja Luci, Brčkom i Sarajevu) i inozemstvu (Luksemburg i Belgija), koji idu u pravcu ugrožavanja imovine Centralne banke BiH, prihoda Agencije za pružanje usluga u zračnoj plovidbi BiH (BHANSA) iz EUROCONTROL-a, kao i proračunskih sredstava institucija BiH, navode iz Vijeća ministara BiH.
Slovenska firma 'Viaduct i drugi' pokrenula je arbitražni postupak zbog jednostranog raskidanja ugovora o koncesiji Vlade Republike Srpske za izgradnju hidroenergetskog sustava na Vrbasu.
Agencija za pružanje usluga u zračnoj plovidbi Bosne i Hercegovine (BHANSA) poslala je 24. ožujka bh. institucijama, Predsjedništvu BiH, Vijeću ministara BiH, Ministarstvu prometa i komunikacija BiH i Ministarstvu financija BiH hitan dopis u kojem ih obavještava da BiH prijeti obustava zračnog prometa.
U dokumentima se navodi da EUROCONTROL koji vrši naplatu dobio dokumente s belgijskog suda kojim se vrši ovrha računa BHANSA-e u korist slovenske firme.
I Europski sindikat kontrolora letenja upozorava da bi zbog ove situacije moglo doći do kolapsa sustava kontrole zračnog prometa u BiH, što bi imalo ozbiljne posljedice za cijelu Europu.
"Prihodi od preletnih taksi čine 90 posto proračuna BHANSA-e. Agencija je sada na ivici operativnog kolapsa. U najgorem scenariju, to bi značilo gašenje kontrole letenja u BiH, zatvaranje aerodroma u Sarajevu, Banja Luci, Mostaru i Tuzli, prekid medicinskih i humanitarnih letova, kao i otpuštanje stručnog osoblja", stoji u priopćenju.