bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Spor

Viaduct traži 108 milijuna KM: Hoće li dug platiti BiH ili Republika Srpska?

Dug prema Viaductu premašio je 108 milijuna KM, a pitanje tko će ga platiti ostaje otvoreno. Hoće li odgovornost preuzeti RS ili će ceh snositi BiH?
18.03.2025. u 21:20
text

Bosna i Hercegovina suočava se s ozbiljnim financijskim posljedicama nakon što je Međunarodni centar za rješavanje investicijskih sporova (ICSID) donio presudu kojom država mora isplatiti preko 53,1 milijun eura slovenskoj tvrtki Viaduct d.o.o. Portorož.

Zbog svakodnevnih kamata, dug je narastao na više od 108 milijuna KM, no pitanje tko će snositi trošak i dalje ostaje neriješeno.

Kako je nastao spor?

''Sve je počelo kada je Republika Srpska dodijelila koncesiju tvrtki Viaduct d.o.o. Portorož za izgradnju i korištenje mini hidroelektrane na vodama Vrbasa. No, nakon raskida ugovora, Viaduct je pokrenuo arbitražni postupak pred ICSID-om u Washingtonu, što je rezultiralo presudom u njegovu korist.

Tadašnja predsjednica Vlade RS-a Željka Cvijanović potpisala je 2017. godine Sporazum kojim se RS obvezao podmiriti sve troškove arbitraže, uključujući i eventualnu odštetu'', stoji u priopćenju zamjenika ministra financija i trezora BiH Muhameda Hasanovića.

RS odbija podmiriti dug

‘’Unatoč jasnim obvezama iz Sporazuma, Vlada RS-a do danas nije izvršila plaćanje. Vijeće ministara BiH više je puta tražilo da RS podmiri dug, ali su svi prijedlozi blokirani na sjednicama.

Nakon što RS nije postupio po presudi, pravni tim Viaducta pokrenuo je postupak prinudne naplate protiv BiH u Luksemburgu, gdje su sudski izvršitelji već započeli procese za naplatu dugovanja’’, piše u priopćenju.

Na sjednici održanoj 4. ožujka 2025., Vijeće ministara BiH donijelo je odluku o angažiranju odvjetničke kancelarije u Luksemburgu kako bi zaštitilo interese države. Također je formiran pregovarački tim koji u roku od 15 dana treba pronaći rješenje s predstavnicima Viaducta.

Sporna pljenidba državne imovine

Nedavno su sudski izvršitelji pokušali zaplijeniti imovinu Centralne banke BiH u Mostaru kako bi naplatili dug. Ovaj potez izazvao je oštre reakcije, jer dug nije nastao na razini države, već zbog odluka Republike Srpske.

''Ne smijemo dozvoliti da zbog neodgovornosti jednog entiteta cijela država i njeni građani snose financijske posljedice'', poručuju pravni stručnjaci.

Sporazum iz 2017. jasno precizira da RS snosi sve troškove ovog postupka, ali zbog njegovog neizvršenja dug BiH svakodnevno raste. Samo na ime kamata dnevno se obračunava 9.000 eura.

Ključno pitanje sada glasi: Hoće li građani BiH platiti dug koji je izazvala Republika Srpska ili će RS ispuniti svoje obveze? rijeme istječe, a dug i dalje raste.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO