Deponija

Iz arhive: Koliko u Mostaru traje ''još jedno razdoblje''

U tekstu iz 2014. se navodi kako deponiji nedostaje građevinska i uporabna dozvola.
Gospodarstvo / Flash | 31. 03. 2022. u 09:19 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

''Iako je Federalno ministarstvo okoliša i turizma donijelo rješenje da do 31. ožujka javna deponija Uborak u Mostaru mora prestati primati otpad jer je ispunila svoj kapacitet, zatvaranje Uborka prolongirat će se za još jedno razdoblje'', izjavio je za Fenu prije osam godina direktor mostarske deponije Hasan Stupac.

U tekstu objavljenom 31. ožujka 2014. godine, Stupac je naveo kako je o tome ''načelan dogovor postignut prošlog tjedna u Sarajevu'' gdje se sastao s predstavnicima federalnog Ministarstva okoliša i turizma.

''Dogovorili smo se kako će se prolongirati zatvaranja Uborka, jer je to trenutno jedina deponija na području Mostara i susjednih općina. Sada čekamo da nam iz federalnog Ministarstva i u pismenoj formi pošalju ono što smo se dogovorili'', kazao je Stupac, ne precizirajući do kada će se mostarskoj deponiji dozvoliti da prima otpad.

Inače, gradska deponija Uborak je već prije dvije godine (2012. op.a.) premašila svoj kapacitet, ali do danas prima otpad jer susjedna regionalna deponija Uborak nije u funkciji, iako su svi radovi na njoj završeni.

U tekstu iz 2014. se navodi kako deponiji nedostaje građevinska i uporabna dozvola.

''Problem je nastao kada su privatni vlasnici, koji drže 49 posto vlasništva lokalne deponije Uborak pred Županijskim sudom u Sarajevu pokrenuli upravni spor zbog nove deponije, zbog čega je stopirano izdavanje građevinske i uporabne dozvole za regionalnu deponiju. Spor se još nije riješio.

Zatvaranje lokalnih općinskih deponija i otvaranje regionalnih deponija, izgrađenih uz poštivanje europskih ekoloških standarda, zakonska je obveza još od 2003. godine, a krajnji rok za realizaciju tog projekta bila je 2008. godina. No, s obzirom da je riječ o jako skupom i zahtjevnom poslu, do sada su s radom započele samo dvije regionalne deponije, i to u Zenici i Sarajevu.

Način na koji se sada odlaže otpad u Federaciji BiH ugrožava okoliš i zdravlje ljudi'', pisalo se zadnjeg dana ožujka 2014. godine.

''Prolongiranje za još jedno razdoblje'' traje i dan danas. Osam godina kasnije, u Mostaru je deponija još uvijek glavna tema a Grad Mostar se odlučio na sanaciju deponije praveći petogodišnji plan i tražeći izlaz u kreditima za sanaciju i zatvaranje kao i u javno-privatnom partnerstvu.

Vijećnici u Gradskom vijeću podržali su partnerstvo a deponija je zadužena da provede proceduru.

Kopirati
Drag cursor here to close