Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP) u Bosni i Hercegovini službeno je predao vlasništvo nad Sistemom za upravljanje energijom (EMIS) Fondu za zaštitu okoliša Federacije BiH i Fondu za zaštitu životne sredine i energetsku efikasnost Republike Srpske. Ovaj prijenos označava ključan korak prema dugoročnom i institucionalnom upravljanju energijom u javnom sektoru.
''EMIS je za nas izuzetno važan alat jer omogućava praćenje energetske efikasnosti objekata i planiranje mjera za smanjenje emisija te uštedu budžetskih sredstava'', izjavio je Slađan Bevanda, direktor Fonda za zaštitu okoliša Federacije BiH. Preuzimanjem sistema, Fond stječe osnovu za unapređenje energetske tranzicije u Federaciji BiH.
EMIS je web-aplikacija koja omogućava unos podataka, njihovu obradu i vizualizaciju putem grafikona i izvještaja. Obuhvaća podatke o objektima, energetskim sustavima i potrošnji energije, uključujući dnevna očitanja s mjerača i mjesečne račune za utrošenu energiju i vodu.
Zoran Lukač, šef sektora za zaštitu okoliša i energetsku efikasnost u Fondu za zaštitu životne sredine i energetsku efikasnost RS, ističe da EMIS već sada doprinosi kvalitetnijem planiranju i implementaciji mjera energetske efikasnosti u javnom sektoru. ''Drago nam je što sistem ostaje u rukama domaćih institucija koje su spremne da ga dalje razvijaju i koriste u interesu građana'', rekao je Lukač.
Kroz UNDP-ovu podršku, EMIS je primijenjen u više od 7.000 objekata širom BiH, a s novim funkcionalnostima omogućava praćenje energetske intenzivnosti, realizaciju ESCO projekata i naprednu analitiku.
Renaud Meyer, rezidentni predstavnik UNDP-a u BiH, naglašava da prijenos vlasništva predstavlja ključni doprinos zelenoj tranziciji BiH. ''EMIS je postao moćan alat za unapređenje upravljanja energetskom efikasnošću, što rezultira financijskim uštedama i podržava klimatske mjere'', rekao je Meyer.
Razvijen 2008. godine u Hrvatskoj uz podršku UNDP-a, EMIS se koristi u više zemalja, uključujući Srbiju, Maleziju, Moldaviju, Crnu Goru, Mađarsku, Ukrajinu i Tursku, a u BiH je u upotrebi od 2011. godine. Predaja EMIS-a predstavlja značajan korak u jačanju kapaciteta domaćih institucija i provedbi politika zaštite okoliša, doprinoseći smanjenju klimatskih promjena.