Neformalna skupina građana ''Spasimo naš kraj'' uputila je Federalnom ministarstvu okoliša i turizma opsežan dokument s primjedbama na prethodnu procjenu utjecaja na okoliš za projekt izgradnje vjetroelektrane ''Mučevača'' na području Kruzi kod Livna, tražeći hitnu obustavu projekta i organizaciju javne rasprave.
Građani tvrde da dokument koji je izradila tvrtka Zagrebinspekt d.o.o. Mostar za podnositelja zahtjeva AE Energy d.o.o. Livno sadrži ozbiljne propuste, neistinito prikazuje lokaciju i ne uzima u obzir brojne negativne učinke na okoliš, stanovništvo i lokalnu zajednicu.
''Nikada nije održana javna rasprava o ovom projektu, iako se radi o izuzetno važnoj temi za sve građane Livna. Kruzi su stoljećima pašnjak, stanište poznatih livanjskih divljih konja i izvor gospodarskog i turističkog potencijala'', navode iz skupine, uz tvrdnje da se podaci o stvarnoj udaljenosti vjetroagregata od kuća, utjecaju buke i vizualnog zagađenja – namjerno prikrivaju.
Posebnu zabrinutost izaziva blizina izvora Dumana – glavnog vodocrpilišta za grad Livno – planiranim temeljima vjetroturbina. Građani upozoravaju da postoji opasnost od zagađenja podzemnih voda uslijed betoniranja, miniranja i mogućih havarija.
''Teren iznad Dumana sadrži špiljski sustav povezan s vodocrpilištem. Bilo kakvo miniranje ili curenje tvari može imati nepopravljive posljedice za vodoopskrbu cijelog kraja'', stoji u dokumentu.
Uz to, navodi se da dokument zanemaruje utjecaj vjetroparka na pčelarstvo, oprašivače i medonosne biljke poput vriska, kao i degradaciju pašnjaka zbog izgradnje pristupnih cesta i betonskih platoa.
Građani upozoravaju i na neusklađenost katastra, što prema njihovim riječima otvara vrata otimanju privatne zemlje, a osporavaju i valjanost dozvola i mišljenja koje su, kako tvrde, stare i više od 14 godina te ne uzimaju u obzir arheološke lokalitete poput Kasalova Gradca i antičkih putova.
''Smatramo da se proces mora vratiti na početak, da se provedu nove stručne analize, a prije svega omogući transparentna javna rasprava svih zainteresiranih građana i institucija'', poručuju.
Skupina građana najavila je i pokretanje online peticije, a pozvali su javnost da do 12. srpnja pošalje vlastite primjedbe na adresu Federalnog ministarstva okoliša i turizma, kako bi, kako navode, ''zajednički zaustavili devastaciju jednog od najvrjednijih prirodnih prostora koje Livno ima''.
Građani pozivaju sve zainteresirane da do 12. srpnja preporučenom poštom pošalju svoje primjedbe na adresu Ministarstva, koja je dostupna putem službene stranice: https://fmoit.gov.ba/javni-uvid-u-zahtjev-za-prethodnu-procjenu-uticaja-na-okolis-za-izgradnju-vjetroelektrane-mucevaca-grad-livno-cca-60-mw