bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Otpad iz nuklearne elektrane

VIDEO | Uz samu Unu: Hrvatska započela s izgradnjom centra za radioaktivni otpad na samoj granici s BiH

U Čerkezovcu počelo uklanjanje objekata za odlagalište otpada iz NE Krško, BiH traži hitan prekid i pravne mjere zbog Trgovske gore.
07.07.2025. u 08:09
text

Na lokaciji bivše vojarne Čerkezovac, u općini Dvor, započelo je uklanjanje objekata kao priprema za izgradnju centra za zbrinjavanje niskog i srednje radioaktivnog otpada iz Nuklearne elektrane Krško.

Ova aktivnost izazvala je snažne reakcije i zabrinutost u Bosni i Hercegovini, gdje se ova tema godinama smatra prijetnjom za okoliš i zdravlje stanovništva. Lokacija se nalazi u neposrednoj blizini Trgovske gore, na samoj granici s BiH, i godinama izaziva negodovanje građana i organizacija civilnog društva.

Mario Crnković iz udruge Green Team Novi Grad ističe da se Hrvatska ovim potezom približava konačnoj realizaciji plana: ''U posljednjih 25 godina ovo je najozbiljniji korak prema izgradnji nuklearnog objekta na Trgovskoj gori. Riječ je o objektu za skladištenje otpada iz NE Krško, ali i drugih opasnih materijala iz čitave Hrvatske.''

Zabrinutost izražava i Vujadin Pilipović iz JU Park prirode Una Novi Grad: ''Ovo je prijetnja za cijelo područje – od Novog Grada, Kostajnice, Kozarske Dubice do Krupe na Uni.''

Zastupnik u Parlamentu BiH Jasmin Emrić smatra da Hrvatska ignorira primjedbe BiH: ''Nije bilo razumijevanja sa strane Hrvatske. Republika Hrvatska Bosnu i Hercegovinu ne priznaje kao pogođenu stranu. Zato BiH mora iskoristiti sve pravne mehanizme da zaustavi ovaj projekt.''

Ekspertni tim BiH zadužen za Trgovsku goru navodi da je Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa već poslalo prosvjednu notu Republici Hrvatskoj, tražeći trenutačan prekid svih aktivnosti. ''Rušenje objekata predstavlja prvi korak u izgradnji, a Hrvatska nije provela prekograničnu studiju utjecaja na okoliš niti uključila BiH u proces. Sve aktivnosti suprotne su međunarodnom pravu'', rekao je član ekspertnog tima Nemanja Galić.

Iz Hrvatskog fonda za zbrinjavanje radioaktivnog otpada tvrde da uklanjanje objekata ne znači početak izgradnje, već pripremu i sanaciju terena. Konačna odluka, navode, bit će donesena na temelju Studije utjecaja na okoliš koja je u izradi i bit će javno predstavljena.

Građani i organizacije u BiH traže veću transparentnost, odgovornost i hitnu reakciju vlasti, posebno jer se radi o prostoru uz samu granicu i području od posebne ekološke i zdravstvene osjetljivosti.

Podsjećamo, lokacija potencijalne izgradnje skladišta nuklearnog i drugih otpada na Trgovskoj gori se nalazi na oko 850 metara zračnom linijom od općine Novi Grad i mediji pišu kako ugrožava više od 250.000 stanovnika u slivu rijeke Une.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO