bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
NGG ''Očuvajmo Duvanjski kraj!''

Mještani traže hitnu obustavu izgradnje vjetroparka ''Galečić''

Nelegalni radovi na vjetroparku ''Galečić'' bez dozvola i javne rasprave prijete okolišu, krajoliku i pravnom poretku – građani traže hitnu obustavu.
21.05.2025. u 11:46
text

Na krškom platou iznad Šuice, u općini Tomislavgrad, započeli su radovi na izgradnji vjetroparka ''Galečić'', lokalna inicijativa ''Očuvajmo Duvanjski kraj'' upozorava da se radi o grubom kršenju zakona, te zahtijeva hitnu obustavu svih radova i provedbu cjelovitog inspekcijskog nadzora.

Kršenje Aarhuške konvencije

Kako navode u dopisu, već su dopremljeni čelični stupovi i pripremni radovi su u tijeku, iako projekt nema okolišnu dozvolu, nije ucrtan u županijski prostorni plan, nema urbanističku ni energetsku suglasnost, a izostala je i zakonom obvezna javna rasprava. Time se, kako navodi inicijativa, izravno krši Aarhuška konvencija koja jamči pravo javnosti na informiranje i sudjelovanje u odlukama koje se tiču okoliša.

Posebno zabrinjava činjenica da se radovi izvode na više od 10 hektara državne zemlje, za koju je zakonom zabranjeno raspolaganje sve dok ne bude donesen državni zakon o upravljanju državnom imovinom. Ugovorom se planira prenamjena tog zemljišta u građevinsko, što je u suprotnosti s odlukama visokog predstavnika i Ustavnog suda BiH, stoji u dopisu NGG ''Očuvajmo Duvanjski kraj!''

Materijal za izgradnju vjetroparka ''Galečić''
Foto: NGG ''Očuvajmo Duvanjski kraj!'' / Materijal za izgradnju vjetroparka ''Galečić''

Također, navode kako je Koncesijski ugovor za projekt potpisan 24. listopada 2022. godine između Vlade Hercegbosanske županije i tvrtke Concordia d.o.o., za vjetropark ukupne snage 29,9 MW. Ugovor je objavljen u Službenom glasniku Općine Tomislavgrad (br. 4/2023, str. 13–18), a obuhvaća ukupnu površinu od 10,1 hektara (100.783 m²), od čega je 74.210 m² predviđeno za vjetropark – uključujući 44.037 m² za pravo građenja – te dodatnih 26.573 m² za pristupne ceste i podzemne kabele kroz pravo služnosti.

Federalno ministarstvo okoliša i turizma prethodno je odbilo zahtjev za "prethodnu procjenu" utjecaja na okoliš i naložilo izradu sveobuhvatne Studije utjecaja na okoliš (EIA), koja do danas nije izrađena. Ujedno, projekt nije uvršten u važeći županijski prostorni plan, što pravno onemogućava izdavanje urbanističke suglasnosti. Također, projekt ne posjeduje energetsku dozvolu, niti je registriran pri Federalnom ministarstvu energije, rudarstva i industrije (FMERI) ni Regulatornoj komisiji za energiju u Federaciji BiH (FERK), piše u priopćenju NGG ''Očuvajmo Duvanjski kraj!''.

Zaključak Federalnog Ministarstva okoliša i turizma
Foto: NGG ''Očuvajmo Duvanjski kraj!'' / Zaključak Federalnog Ministarstva okoliša i turizma

''Javna rasprava o projektu nikada nije održana, što predstavlja kršenje Aarhuške konvencije, a pravna valjanost samog koncesijskog ugovora dodatno je upitna s obzirom da se temelji na županijskom Zakonu o koncesijama, kojeg je Ustavni sud Federacije BiH proglasio neustavnim još 2007. godine'', ističu iz NGG ''Očuvajmo Duvanjski kraj!''

Bez garancije za sanaciju – trošak bi mogao pasti na lokalnu zajednicu

Navode kako uz sve pravne manjkavosti, ugovor ne uključuje nikakvu financijsku ni bankovnu garanciju za sanaciju terena po isteku ugovora. To znači da bi lokalna zajednica mogla ostati odgovorna za eventualno uklanjanje betonskih temelja, čeličnih konstrukcija i obnovu krškog terena – što može uključivati visoke i dugotrajne troškove.

Ekološki rizici projekta također su brojni. Područje Galečića je izrazito osjetljivo krško područje, ispresijecano pukotinama, ponorima i vodopropusnim slojevima. Građevinski radovi mogli bi trajno narušiti podzemne vodne tokove, što bi imalo dalekosežne posljedice po regionalne hidrološke sustave. Lokacija pripada Cetinskom riječnom slivu koji je dio Jadranskog sliva, a svaki zahvat u tom području može utjecati i na širi prostor koji koristi te vodne resurse – uključujući Dalmaciju, navode u priopćenju NGG ''Očuvajmo Duvanjski kraj!''.

Uz to, Galečić se nalazi na tzv. ''Adriatic Flyway'', važnom europskom migracijskom koridoru za ptice selice. Vjetroturbine na toj lokaciji mogu uzrokovati kolizije s pticama i dovesti do gubitka njihovih staništa. Projekt također prijeti biološkoj raznolikosti jer obuhvaća prirodna staništa rijetkih biljnih i životinjskih vrsta tipičnih za krške visoravni.

Izgradnja turbina i pripadajuće infrastrukture znatno bi narušila vizualni identitet visoravni Galečić, što šteti tradicijskom krajoliku i smanjuje potencijal razvoja održivih aktivnosti poput ekoturizma. Lokalna zajednica većinom snosi sve rizike, dok su koristi od projekta ocijenjene kao simbolične i neproporcionalne šteti koju bi mogao izazvati.

Inicijativa ''Očuvajmo duvanjski kraj'' stoga traži hitnu obustavu radova, povlačenje mehanizacije s terena i provođenje sveobuhvatnog inspekcijskog nadzora nad ovim zahvatom.

"Neprihvatljiv je svaki zahvat koji ostavlja nepovratne posljedice za prirodu, vodu i ljude – tražimo trenutni prekid svih radova'', Neformalna građanska grupa ''Očuvajmo duvanjski kraj''

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO