Čitatelj iz Mostara javio nam se s pričom kako je navodno dugo stajao na crvenom svjetlu na semaforu na sjevernom izlazu iz grada, pa je odlučio prijaviti kvar policiji. Semafor koji regulira promet iz pravca grada prema Vrapčićima nije prelazio u žuto niti zeleno svjetlo, a crveno je trajalo čitavu vječnost.
Iz policije su mu, kako kaže, objasnili da je semafor opremljen senzorom koji omogućuje ubrzano paljenje zelenog svjetla, ali sve dok automobili nisu prisutni prednost prolaza imaju vozila na magistralnom putu M17. Također, rečeno mu je da to nigdje nije naznačeno i da policija svakodnevno zaprima pozive građana.
Semafor je u nadležnosti Cesta Federacije, no do trenutka objave ovog članka ih nismo uspjeli dobili na telefon.
Za vozače koji prvi put stoje i prvi put čuju za senzore u ovom semaforu preporučujemo (kao neprovjerenu informaciju) da se što više približe i sami ispitaju ovu tvrdnju.
Podsjetimo, kronične prometne gužve na sjevernom ulazu u Mostar, koje već mjesecima frustriraju građane i putnike, bile su tema i na sjednici Zastupničkog doma Parlamenta Federacije BiH.
Zastupnik Haris Šabanović je zatražio hitnu izmjenu režima rada semafora na ovom kritičnom raskrižju.
''Zbog pogrešnog režima rada semafora trpe svi – građani Mostara, gospodarstvo, turizam, pa i komunalne službe. Ne mogu prihvatiti da nije moguće barem pokušati s alternativnim rješenjima. Očekujem hitnu reakciju nadležnog javnog poduzeća jer smo već izgubili previše vremena. Ako se to ne dogodi, bit ćemo prisiljeni koristiti i druge načine kako bismo ukazali na ovaj problem'', rekao je tom prilikom Šabanović.
Istalnuo je izostanak interesa od strane poduzeća Ceste FBiH da se ozbiljnije pozabavi ovim prometnim izazovom, te je zatražio podršku i konkretne korake od vodstva Parlamenta.
Ogromne gužve na ulazu u Mostar iz pravca Sarajeva svakodnevno usporavaju lokalni i tranzitni promet. Riječ je o raskrižju na magistralnoj cesti M-17, ključnom koridoru za gospodarske i turističke tokove između sjevera i juga zemlje, ali i prema susjednim državama.
Šabanović je još u svibnju uputio inicijativu prema Cestama Federacije u kojoj je zatražio izmjene u načinu rada semafora, koji su pušteni u funkciju 10. svibnja 2024. godine kao privremeno rješenje s ciljem povećanja sigurnosti u prometu.
Iako je, prema dostupnim podacima, sigurnost povećana i broj nesreća smanjen, Šabanović tvrdi da je došlo do prometnog kolapsa na toj dionici. Smatra kako je sada krajnje vrijeme za novo, učinkovitije rješenje.
''Predlažem da se pokuša s klasičnim režimom rada semafora, koji bi se temeljio na vremenskim intervalima u omjeru 75 prema 25 u korist glavnog pravca, umjesto sadašnjeg sustava pametnih semafora s kamerama i induktivnim petljama, koji očito ne odgovara stvarnim potrebama'', istaknuo je tada Šabanović.