Priča o Toyoti nije samo priča o automobilima – to je priča o viziji, disciplini i obiteljskoj predanosti koja traje već pet generacija. Krenula je iz rižinih polja Shizuoke u Japanu, a danas stoji iza jedne od najjačih i najutjecajnijih kompanija u povijesti automobilske industrije.
Sve je započelo 1867. godine s rođenjem Sakichija Toyode, inovatora koji je stvorio prvi japanski automatski tkalački stroj s ugrađenim sustavom za detekciju grešaka – princip koji je postao temelj Toyotine proizvodne filozofije: automatizacija s ljudskim dodirom. Umjesto da se obogati, svoj patent prodao je Britancima i uložio u budućnost – savjetujući sina Kiichira da proučava automobile.
Godine 1937. osnovana je Toyota Motor Corporation, u jeku predstojećeg Drugog svjetskog rata. Prvi automobil stvoren je na temelju američkog Chevroleta, a Zapad je isprva s podsmijehom gledao na ideju japanskog proizvođača automobila. No, Toyotina tiha, opsesivna i precizna proizvodnja već je tada bila korak ispred.
Nakon što je 1957. prvi model Toyote stigao u Los Angeles, trebalo je vremena da stekne povjerenje kupaca. No, naftna kriza 1973. promijenila je sve. Dok su američki proizvođači automobila paničarili, Toyota je već vladala tržištem kompaktnih, ekonomičnih vozila. Ubrzo je Corolla postala najprodavaniji automobil u povijesti – s preko 50 milijuna prodanih jedinica.
Krajem 1980-ih, Toyota je odlučila konkurirati i luksuznom segmentu te predstavila Lexus LS400, vozilo koje je precizno konstruirano do posljednjeg zvuka zatvaranja vrata i razine buke u kabini. Bio je to automobil koji je bio jeftiniji, ali kvalitetniji od BMW-a i Mercedesa.
Danas, kompanija se ne zadovoljava samo dominacijom cestama. Pokrenuli su izgradnju Woven Cityja, pametnog grada budućnosti podno planine Fuji – laboratorija stvarnog života u kojem će se testirati autonomna vozila, roboti i AI rješenja.
Iako više nije izvršni direktor, Akio Toyoda, praunuk osnivača i predsjednik Upravnog odbora, ostaje ključna figura. Strastveni je vozač koji testira automobile na Nürburgringu pod pseudonimom, a 2009. osobno je odgovarao pred američkim Kongresom tijekom skandala s opozivima vozila – preuzeo odgovornost i reformirao sustav.
U 2024. godini, Toyota je ostvarila rekordnu dobit od 34 milijarde dolara – najviše u povijesti neke japanske kompanije. Prodan je 10 milijuna vozila, trećina hibridnih, a ulažu milijarde u električna i vodikova vozila.
Zanimljivo, Toyodina obitelj upravlja cijelim imperijem s tek 8% dionica, ali kroz lanac povezanih tvrtki i neupitnu reputaciju kvalitete. Osim Lexusa, Toyota ima udjele u Subaruu, Mazdi, Suzukiju i Isuzuu.
U Bosni i Hercegovini, Toyota je prošlu godinu završila s blagim padom od 2% u prodaji novih automobila, no zadržala je treće mjesto na tržištu, što je bila druga najbolja godina od njenog dolaska 2005. godine. Iako je 2023. ostala rekordna s 1.051 prodanim vozilom, 2024. je također donijela impresivne rezultate.
Toyota je treću godinu zaredom bila najprodavanija marka u privatnom segmentu, što svjedoči o visokom povjerenju kupaca u BiH. Najtraženiji model bio je Yaris Cross, s 38% ukupne prodaje, dok je Corolla Sedan činila 16%. Hibridni modeli doživjeli su snažan rast – činili su 46% ukupne prodaje, dok su vozila s motorima s unutarnjim sagorijevanjem pala s 65% na 53%.
Zbog kašnjenja u isporukama novih modela poput Land Cruisera i Hiluxa, koji su stigli tek u zadnjem kvartalu, očekuje se dodatni rast u 2025. godini.
Direktor Toyote BiH Damir Višošević istaknuo je i sjajne rezultate postprodaje, gdje je ostvarena prodaja od 4,2 milijuna KM, uz rast od 10% u odnosu na prethodnu godinu. Zadovoljstvo kupaca u BiH, prema istraživanju nezavisne agencije, iznosi impresivnih 95% – iznad europskog prosjeka.
Jedan od ključnih aduta Toyote u BiH je i garancija od 10 godina ili 200.000 kilometara, uključujući bateriju hibridnog sklopa i gume, uz Eurocare pomoć na cesti. Najavljeno je i moguće proširenje garancije na 15 godina, što bi dodatno učvrstilo povjerenje domaćih kupaca.