Američka tvrtka Harley Davidson platit će kaznu od 12 milijuna dolara i stopirati proizvodnju dijelova zbog kojih motocikli ispuštaju previše štetnih plinova, priopćilo je američko ministarstvo pravosuđa, piše NBC.
Postignuta nagodba s agencijom za zaštitu prirode (EPA) okončala je spor između američkih vlasti i Harley Davidsona nakon optužbe da je ovaj kultni proizvođač motocikla prodao oko 340 tisuća super tunera, zbog kojih motocikli zagađuju zrak znatno više nego što je to dozvoljeno zakonom.
U okviru nagodbe, Harley Davidson ima rok da do 23. kolovoza povuče iz prodaje, otkupi i uništi sve tunere koji s nalaze na skladištu prodavača auto i moto dijelova. Iz EPA su naveli da su tuneri povećali snagu i performanse motocikala, ali su istovremeno povećali emisiju štetnih plinova.
Iz tvrtke nisu priznali odgovornost za optužbe. Tvrde kako su tuneri dizajnirani i prodavani kako bi se koristili samo za utrke. Tvrtka je također rekla kako nagodba predstavlja kompromis s EPA na pojedinim zakonima koje oboje strane tumače drugačije, naročito tvrdnje EPA da je “ilegalno da netko mijenja certificirana vozila, čak i ako će se ona koristiti u off-road vožnji ili utrkama”.
Harley Davidson morat će, između ostalog, izdvojiti tri milijuna dolara na program za promociju smanjivanja zagađenja zraka, javili su iz američkog ministarstva pravosuđa. Odluka o kažnjavanu Harley Davidsona mogla bi imati znatan efekt na sekundarno tržište motocikala i automobila.
Harley mora dobiti certifikat California Air Resources Boarda kako bi ubuduće mogle prodavati tunere u SAD-u, a za svaki super tuner koji će prodati izvan SAD-a moraju označiti da nisu za uporabu u SAD-u. U izdvojenom priopćenju, tvrtka navodi kako svoje proizvode prodaju posljednjih dvadeset godina pod svim relgulacijskim uvjetima koji dopuštaju prodaju natjecateljskih dijelova i navode kako vjeruju da ih je legalno koristiti u natjecateljskim uvjetima u SAD-u.