Dodatni problem

WHO upozorio da intenzivne vrućine u Gazi pogoršavaju zdravstvene probleme

Izrazivši zabrinutost i za veliki broj pacijenata sa problemima probavnog trakta u Gazi, Harris je kazala da su najugroženija djeca.
Vijesti / Svijet | 02. 05. 2024. u 14:41 Anadolija

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Glasnogovornica Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) Margaret Harris upozorila je da će dugotrajne vrućine postati veliki problem u Pojasu Gaze i pogoršati sve vrste zdravstvenih problema u toj regiji.

Harris je za Anadolu govorila o zdravstvenoj situaciji i epidemijama u Gazi, koja je pod intenzivnim izraelskim napadima od 7. listopada prošle godine.

Istaknula je da toplotni val ima ozbiljne negativne posljedice na bolesti u Gazi u kojoj blizu dva milijuna ljudi živi u šatorima u izuzetno oskudnim uvjetima.

“Šatori od metala i plastike u Gazi nalaze se na otvorenim područjima i imaju malu zaštitu od vrućine. Pristup čistoj vodi i hrani je ovdje također vrlo ograničen. Šatori su napravljeni od plastike i svrha ove plastike je zaštititi šator od vode, ali nije toplotna izolacija“, kazala je ona.

Podsjetivši da je prošlog tjedna temperatura u Gazi danima rasla do 30 stupnjeva, Harris je upozorila na rizike koje to donosi bolesnicima.

Harris je također upozorila da se u određenim slučajevima imunitet smanjuje zbog vrućeg vremena, a postoji i veliki rizik od povećanja incidencije zaraznih bolesti.

“Nedostatak pitke vode je veliki problem. Oko dva litra vode po osobi dnevno nije dovoljno. Pogotovo kako vrijeme postaje toplije, potrebno je više vode. To će također povećati mogućnost zaraznih bolesti. U Gazi je od 7. listopada prošle godine zabilježeno 712.000 infekcija gornjih dišnih puteva, 380.000 slučajeva dijareje, 87.800 slučajeva šuge i 47.800 slučajeva žutice“, kazala je Harris.

Izrazivši zabrinutost i za veliki broj pacijenata sa problemima probavnog trakta u Gazi, Harris je kazala da su najugroženija djeca.

“Proljev je i dalje najveći uzrok smrti djece mlađe od pet godina širom svijeta. Od liječnika čujemo da sve više i više malih beba umire u Gazi“, kazala je Harris i dodala:

“Zdravstveni sustav u Gazi je potpuno urušen. Samo 11 od postojećih 36 bolnica pruža djelomične usluge, a 25 uopće ne radi“.

Poručila je da je uspostava prekida vatre jedini način uspostave funkcionalnog zdravstvenog sustava u toj palestinskoj regiji.

Kopirati
Drag cursor here to close