bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Kina testira svoju vojnu tehnologiju

VIDEO | Sukob Indije i Pakistana otkrio moć kineskog oružja

Kineski J-10C prvi put u borbi: Pakistan srušio indijske Rafale, analitičari procjenjuju stvarne sposobnosti kineske vojske.
14.05.2025. u 15:27
text

Tijekom vikenda došlo je do žestoke razmjene raketnih napada između Indije i Pakistana, a svjetska javnost s napetošću je pratila sukob dviju nuklearno naoružanih sila. U tom kaosu, vojni analitičari primijetili su zanimljiv detalj – Pakistan je koristio kineske borbene zrakoplove J-10C kako bi srušio indijske lovce Rafale francuske proizvodnje.

Indija je, kako je potvrđeno, ispalila projektile na teritorij Pakistana kao odgovor na teroristički napad u indijskom dijelu Kašmira u travnju, u kojem je poginulo 26 osoba. Sukob je eskalirao uzajamnim raketnim udarima i upotrebom dronova.

Pakistanski ministar vanjskih poslova Ishaq Dar izjavio je u parlamentu da su pakistanski piloti srušili više indijskih borbenih zrakoplova koristeći kineske rakete PL-15 s kineskih J-10C lovaca. Dodao je kako je o tome obavijestio kineske vlasti, koje su ''bile zadovoljne''. Na kineskim društvenim mrežama uslijedilo je slavlje.

Ovo je prvi put da su kineski J-10C i rakete PL-15 korišteni u stvarnim borbenim operacijama, što vojnim analitičarima pruža rijedak uvid u njihovu učinkovitost, dok kineskoj vojsci (PLA) predstavlja važan testni slučaj. Prema riječima Siemona Wezemana iz Stockholmskog međunarodnog instituta za mirovna istraživanja (SIPRI), pravi test sposobnosti oružja događa se u stvarnoj borbi.

Kina je glavni vojni saveznik Pakistana i prema procjenama SIPRI-ja, više od 80 % pakistanskog vojnog arsenala dolazi iz Kine – od zrakoplova do ratnih brodova i projektila.

Andrew Small iz njemačkog Marshall Funda izjavio je kako Kina osobito koristi ovakve situacije za evaluaciju svojih sustava protiv zapadnih. "Ovdje nije riječ samo o avionima, već i o radarskim sustavima, elektroničkom ratovanju i satelitskim tehnologijama", naglasio je.

S druge strane, Indija uživa podršku SAD-a i Rusije, dviju vojnih velesila koje Kini predstavljaju strateške izazove. Rusija isporučuje oko 36 % indijskog vojnog naoružanja.

Ovaj sukob ujedno je potaknuo raspravu o sposobnostima kineske vojske u kontekstu mogućeg pokušaja invazije na Tajvan do 2027. godine. Prema riječima Shu Hsiao-Huanga iz Instituta za obrambena istraživanja na Tajvanu, ''moguće je da borbene sposobnosti kineske vojske već sada pariraju ili čak nadmašuju američku zračnu moć u istočnoj Aziji''.

Iako Kina nije službeno komentirala upotrebu J-10C, kinesko Ministarstvo vanjskih poslova poručilo je kako podržava "sveobuhvatan i trajan prekid vatre između Indije i Pakistana" te da će nastaviti igrati ''konstruktivnu ulogu'' u tom procesu.

comment icon
svi komentari (0)
POVEZANO