Amerika i Ukrajina potpisale su usporazum o osnivanju investicijskoga fonda za obnovu, priopćilo je američko Ministarstvo financija, a Bloomberg news je izvijestio da su dvije države potpisale i sporazum o pristupu ukrajinskim prirodnim resursima.
Sporazum o pristupu ukrajinskim prirodnim resursima omogućit će SAD-u povlašten pristup novim investicijskim projektima za razvoj ukrajinskih prirodnih resursa, uključujući aluminij, grafit, naftu i prirodni plin, izvijestio je Bloomberg.
Iako konkretni službeni detalji za sada nisu poznati, Ministarstvo navodi da sporazum uspostavlja američko-ukrajinski investicijski fond za obnovu.
Prema priopćenju, potpisivanje sporazuma Rusiji šalje poruku da je administracija Donalda Trumpa predana mirovnom procesu koji se temelji na slobodnoj, suverenoj i prosperitetnoj Ukrajini.
Sjedinjene Države i ukrajinska vlada najavile su da će brzo krenuti s provedbom ovog fonda u korist građana obje zemlje, prenosi Index.
"Zahvaljujući neumornim naporima predsjednika Trumpa da osigura trajan mir, sa zadovoljstvom mogu objaviti potpisivanje ovog povijesnog gospodarskog sporazuma između SAD-a i Ukrajine kojim se uspostavlja Američko-ukrajinski investicijski fond za obnovu", rekao je američki ministar financija Scott Bessent.
"Kao što je predsjednik rekao, Sjedinjene Države predane su olakšavanju završetka ovog okrutnog i besmislenog rata. Ovim sporazumom Rusiji šaljemo jasnu poruku da je administracija predsjednika Trumpa predana mirovnom procesu koji se temelji na slobodnoj, suverenoj i prosperitetnoj Ukrajini, i to dugoročno.
Predsjednik Trump osmislio je ovo partnerstvo između američkog i ukrajinskog naroda kako bi se pokazala uzajamna predanost trajnom miru i napretku u Ukrajini. I da budem jasan – nijedna država ni pojedinac koji je financirao ili opskrbljivao ruski ratni stroj neće imati koristi od obnove Ukrajine", poručio je Bessent.
"U ime ukrajinske vlade potpisala sam sporazum o američko-ukrajinskoj suradnji. Zajedno s Amerikom, stvaramo fond koji će privući svjetske investicije u našu zemlju", objavila je ukrajinska ministrica gospodarstva Julija Sviridenko na X-u.
On behalf of the Government of Ukraine, I signed the Agreement on the Establishment of a United States–Ukraine Reconstruction Investment Fund.
— Yulia Svyrydenko (@Svyrydenko_Y) April 30, 2025
Together with the United States, we are creating the Fund that will attract global investment into our country. pic.twitter.com/8ryyAMqW83
Trump je ranije na kabinetu svoje administracije rekao da je sporazum dobar za obje strane.
"Dogovorili smo sporazum kojim je naš novac siguran, kojim možemo početi s iskopavanjima i raditi ono što moramo", rekao je američki predsjednik Donald Trump na sastanku kabineta u Bijeloj kući ranije u srijedu. "To je dobro i za njih jer će američka prisutnost na terenu odvratiti mnoge zlonamjerne aktere iz zemlje, ili barem iz područja na kojem vršimo iskope", dodao je Trump.
Trebao biti potpisan u veljači, ali zbog svađe u Ovalnom uredu Zelenski otišao bez potpisa
Riječ je o dugo očekivanom sporazumu za koji se očekivalo da će ga Volodimir Zelenski potpisati tijekom posjeta Bijeloj kući u veljači.
No, taj je susret završio sada već poznatom svađom u Ovalnom uredu između ukrajinskog predsjednika, Trumpa i J. D. Vancea, nakon čega je Zelenski otišao bez potpisa.
Iako se zasad službeno ne zna što je obuhvaćeno sporazumom, ranije danas BBC i Kyiv Post su objavili da su imali uvid u nacrt.
Prema nacrtu, Ukrajina će zadržati puno vlasništvo nad svim sredstvima, uključujući rudna bogatstva. Mehanizam dijeljenja prihoda odnosi se isključivo na nove koncesije, a ne na postojeće ugovore.
U sporazum su uključeni prihodi iz sektora kritičnih minerala, nafte i plina, ali državne tvrtke poput "Ukrnafte" i dalje ostaju pod ukrajinskom kontrolom.
Fond će se koristiti za financiranje obnove, a obje strane će u njega ulagati - uključujući i kroz buduću vojnu pomoć SAD-a, primjerice u obliku sustava protuzračne obrane. To predstavlja značajnu izmjenu u odnosu na prethodnu verziju sporazuma.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski nedavno je objavio da Kijev želi kupiti deset sustava Patriot, no zasad nije jasno hoće li ti sustavi biti obuhvaćeni ovim sporazumom.
Kako je ranije naveo AFP, novi sporazum uključuje klauzule koje definiraju ulogu američkih ulaganja u razvoj strateških industrija i povezanih tehnologija kao dio dugoročne predanosti sigurnosti i miru u Ukrajini.
Sva sredstva iz sporazuma mogu se ulagati isključivo na teritoriju Ukrajine, ali prvi prihodi iz Fonda ne očekuju se najmanje deset godina.
Sporazum ne uključuje nikakve obveze zaduživanja Ukrajine prema SAD-u, što je pitanje koje je ranije izazivalo kontroverze, pogotovo nakon neutemeljene Trumpove tvrdnje da je Washington od početka totalne invazije Kijevu dao 350 milijardi dolara pomoći, što je u cijelosti demantirano.
"Sporazum osigurava ravnopravnost partnera", rekao je jedan ukrajinski dužnosnik. "Osnovat će se investicijski fond za ulaganje u obnovu." "AFP"-ov izvor također je naglasio da se sporazum ne odnosi na nikakva dugovanja za raniju pomoć.