bljesak-logo
search icon
sun icon
open-nav
Kaos u distribuciji hrane u Gazi
Opioidi u vrećama pomoći?

Sumnjive tablete u brašnu izazivaju paniku u Gazi

U Gazi kruže optužbe da je brašno kontaminirano opioidima, dok humanitarna pomoć stiže kroz sustav koji mnogi nazivaju smrtonosnim, piše Franceinfo.fr.
04.07.2025. u 21:05
text

Dok se glad širi opkoljenom Pojasom Gaze, nova kontroverza potresa ionako krhku humanitarnu scenu: na društvenim mrežama pojavile su se fotografije sumnjivih tableta koje su navodno pronađene u vrećama s brašnom, distribuiranim putem tzv. Humanitarne fondacije Gaze (GHF), organizacije blisko povezane s Izraelom i Sjedinjenim Državama. Vijest je eksplodirala na Telegram kanalima i Instagram pričama, a vlasti Gaze, koje kontrolira Hamas, optužile su Izrael za "namjerno izazivanje ovisnosti" među Palestincima – piše francuski portal Franceinfo.fr.

U priopćenju od 27. lipnja, Hamasov Ured za medije tvrdi da je riječ o pokušaju uvođenja opioida poput oksikodona u civilno stanovništvo, pozivajući se na snimke na kojima se vide bijele tablete s oznakom "G 80", pronađene tijekom prosijavanja brašna. Optužbe idu i dalje: vlasti strahuju da bi lijek mogao biti samljeven i pomiješan s brašnom. No, kako navodi Franceinfo.fr, međunarodne humanitarne organizacije ostaju oprezne – UN-ova agencija za palestinske izbjeglice (UNRWA), kao ni Médecins du Monde, ne mogu potvrditi vjerodostojnost tih tvrdnji.

GHF je odmah odbacio optužbe, tvrdeći da se ne radi o manipulaciji s njihove strane te da oni ne otvaraju vreće s brašnom prije distribucije. Organizacija, koju brojne nevladine udruge nazivaju netransparentnom, postala je glavni kanal za dostavu pomoći otkad je Izrael 2. ožujka ponovno djelomično otvorio pristupne točke za humanitarnu pomoć – ali pod svojim uvjetima.

Upravo taj sustav pod kontrolom GHF-a izaziva gnjev brojnih organizacija. Franceinfo.fr prenosi kako je više od 500 osoba ubijeno, a preko 4.000 ranjeno tijekom kaotičnih podjela hrane, koje su se odvijale u blizini bojišta, često bez zaštite i u metežu. Liječnici bez granica optužuju izraelsku vojsku za izravnu odgovornost, tvrdeći da je riječ o "masakru prikrivenom kao humanitarna pomoć". Izraelska strana, pak, priznaje samo ispaljivanje "upozoravajućih hitaca".

U tom okruženju, lokalni humanitarci upozoravaju na potpuno urušavanje društvenog poretka. "Ljudi se sada organiziraju u naoružane grupe kako bi pokušali doći do hrane. To je zastrašujuće i duboko dehumanizirajuće", kaže za Franceinfo.fr Pierre Motin iz francuske Platforme za Palestinu. Kamioni Programa za prehranu UN-a i dalje povremeno ulaze u Gazu, ali ih redovito presreću i pljačkaju kriminalne skupine koje preprodaju brašno na crnom tržištu.

Ovdje se nalazio palestinski grad, Rafah, smješten na jugu pojasa Gaze. Izrael ga je srušio.
Ovdje se nalazio palestinski grad, Rafah, smješten na jugu pojasa Gaze. Izrael ga je srušio.

U subotu je francuska vlada izrazila spremnost pomoći u osiguranju distribucije hrane u Gazi, što je izazvalo oštre reakcije među humanitarnim udrugama. "Time se legitimizira GHF, a većina humanitarnih aktera odbija surađivati s tom fondacijom", poručuje Motin. MSF ide i dalje – poziva na potpuno ukidanje GHF-ovog modela distribucije i vraćanje kontrole u ruke UN-a i međunarodnih organizacija koje, kako kažu, "imaju znanje, kapacitete i volju, ali ne i političku podršku".

U međuvremenu, u Gazi traje opasna igra – između gladi, propagande i očaja.

comment icon
komentari (0)
POVEZANO