U sklopu novog poreznog paketa, američki zakonodavci podigli su gornju granicu zaduženja američke vlade s 36,1 na 41,1 bilijuna dolara, čime je izbjegnut potencijalni scenarij neplaćanja državnih dugova koji se očekivao tijekom ljeta.
Iako ova odluka kratkoročno smiruje tržišta i otklanja rizik od tehničkog bankrota, u dugoročnom smislu izaziva zabrinutost za fiskalnu stabilnost SAD-a i stanje na tržištu državnih obveznica.
Prema procjenama neovisnih analitičara, novi zakon dodat će čak 3,4 bilijuna dolara državnom dugu u narednih deset godina.
To bi dodatno moglo pogoršati ionako krhku situaciju vezanu uz preveliku ponudu i sve manju potražnju za američkim državnim obveznicama, što je posljednjih mjeseci jedan od ključnih faktora volatilnosti na financijskim tržištima.
''Ovaj zakon doprinosi strukturalnim problemima povezanima s obveznicama SAD-a, prije svega zbog trajnog fiskalnog deficita i visoke razine duga, ali i zbog inflacije'', izjavio je Mike Medeiros, makro strateg iz Wellington Managementa.
Istodobno, BlackRock je u ponedjeljak upozorio da strani investitori sve više gube povjerenje u američki dug.