Kritike na račun Europe i NATO-a stigle su i od Putinova glasnogovornika Dmitrija Peskova.
''Razmještanje vojnika NATO zemalja u Ukrajini za Rusiju je neprihvatljivo,'' rekao je Peskov komentirajući prijedlog da mirovne snage osiguraju eventualni sporazum o Ukrajini.
Peskov je također osudio Zelenskog zbog načina na koji se obratio Trumpu tijekom njihove verbalne razmjene ovog tjedna.
Nakon što je Trump optužio Zelenskog da ima samo četiri posto podrške u Ukrajini, ukrajinski predsjednik mu je odgovorio da ''živi u balonu dezinformacija''.
Ovoliko mnogo saglasnosti između Moskve i Washingtona nije dugo viđeno. Glasnogovornica ruskog Ministarstva vanjskih poslova Marija Zaharova komentirala je situaciju rekavši:
''Rusija primjećuje nervoznu reakciju Zapada na rusko-američke kontakte. Postaju prilično histerični.''
Prema njezinim riječima, Zapad – očito misleći na europske saveznike – izabrao je ''put negiranja stvarnosti'' i ''odbacivanje bilo kakvih moralnih i etičkih koncepata''.
Slavlje dolazi i s ruskog državnog kanala Prvi kanal, gdje je voditeljica emisije 60 minuta, Olga Skabejeva, izjavila:
''Europa ne želi priznati da se svijet mijenja. Ali on se mijenja velikom brzinom.''
Iako je izrazila nezadovoljstvo što je EU uvela šesnaesti paket sankcija protiv Rusije, uvjerena je da će ''sve sankcije biti povučene već sljedećeg tjedna''.
Tabloid Komsomolskaja pravda naziva Zelenskog ''klincem u zelenim hlačama'' kojeg Europa ''bezuvjetno i besmisleno brani''. Prema pisanju tog lista, jedini rezultat takvog stava bit će taj da se Trump još više približi Rusiji.
Dnevni list Argumenti i činjenice (AiF) citira ruskog političkog analitičara koji je uvjeren da će Trump uskoro ukloniti Zelenskog:
''Trump želi da Zelenski, koji je povezan s njegovim neprijateljima, nestane.''
List čak spekulira o ''najprikladnijim mjestima za skrivanje'' ukrajinskog predsjednika nakon njegova mogućeg svrgavanja. S druge strane, Putin se u ruskim medijima prikazuje kao pobjednik, koji više nije izoliran na Zapadu.
To da je Putin odjednom postao prihvatljiv sugovornik za Amerikance primijetio je i bivši ruski oporbeni političar Dmitrij Gudkov – ali bez oduševljenja. U intervjuu za Deutsche Welle analizira:
''Ratni zločinac, koji je sve ovo započeo, danas se tretira kao ravnopravan sugovornik u pregovorima.''
Gudkov dodaje: ''Ovo znači da možeš prvo stvoriti problem, a zatim prisiliti svjetske lidere da s tobom pregovaraju o tome kako ga riješiti.''
Još jedan bivši ruski oporbeni političar, Andrej Pivovarov, skeptičniji je po pitanju stvarne mogućnosti zbližavanja Rusije i SAD-a. U razgovoru za DW naglasio je da Amerikanci uvijek ostavljaju mogućnost za radikalnu promjenu smjera od 180 stupnjeva.
Govoreći o nadolazećim Putinovim razgovorima s Trumpom, koji bi se, prema izvorima iz Bijele kuće, mogli održati već ovog mjeseca u Saudijskoj Arabiji, Pivovarov je rekao:
''Ne znamo kakve će stavove SAD zaista zauzeti. Trenutno vidimo samo razmjenu ljubaznih izjava s Rusijom i Putinom.''
No, dodaje: ''To je samo mrkva – batina će doći ako se Amerikanci ne dogovore s Rusima.''
Čak i poznati ruski vojni blogeri, koji inače podržavaju rat protiv Ukrajine, upozoravaju da ne treba prerano slaviti. Po njihovom mišljenju, glavni pobjednik rata su Sjedinjene Američke Države – Europa je podijeljena, Rusija je oslabljena, a zamrzavanje sukoba bilo bi korisno za sve.
Normalizacija odnosa sa SAD-om bila bi korisna za Rusiju, ali, kako naglašavaju, uvijek treba imati na umu da bi sljedeći američki predsjednik za četiri godine mogao sve ponovo promijeniti.