Veleposlanik Republike Hrvatske u Srbiji, Hidajet Biščević, potvrdio je u srijedu da je hrvatsko veleposlanstvo u Beogradu u posljednja tri dana zaprimilo obavijesti o protjerivanju troje hrvatskih državljana iz Srbije. Među njima je i šef predstavništva Hrvatske gospodarske komore.
Jedna od protjeranih je i hrvatska državljanka Arien Stojanović Ivković, koja živi u Beogradu, gdje je udana i ima maloljetno dijete. Srbijanske vlasti su joj, uz odluku o protjerivanju, izdale i jednogodišnju zabranu ulaska u zemlju, uz obrazloženje da "predstavlja neprihvatljiv sigurnosni rizik", te rok od tjedan dana za napuštanje Srbije, prenosi Fena.
Biščević je za beogradski portal Nova.rs izjavio da zabrinjava činjenica kako su među protjeranima i osobe koje obnašaju funkcije u službenim institucijama Republike Hrvatske. Prema njegovim riječima, ovo nisu izolirani slučajevi, već je u posljednja tri mjeseca zabilježeno desetak sličnih protjerivanja hrvatskih građana iz Srbije.
''Znamo da država domaćin ima pravo da ne daje obrazloženja, no u ovom slučaju ćemo danas ili sutra uputiti oštru protestnu notu Ministarstvu vanjskih poslova Srbije i zatražiti pojašnjenje'', poručio je veleposlanik.
Dodao je kako nije jasno zašto se smatra da će te osobe nakon godinu dana prestati biti ''sigurnosni rizik'', te naveo kako se neformalno može uočiti da je riječ o osobama koje su na društvenim mrežama izražavale podršku studentskim prosvjedima u Srbiji.
Biščević je podsjetio da je Hrvatska, kako bi izbjegla bilo kakva tumačenja o miješanju u unutarnje stvari Srbije, pozivala svoje građane na suzdržanost i dolazak u Srbiju samo u slučaju neodgodivih obveza, osobito uoči prosvjeda 15. ožujka u Beogradu.
''Hrvatska je demokratska zemlja. Možemo svojim predstavnicima izdati službene upute, ali ne možemo građanima zabraniti da izražavaju mišljenje'', istaknuo je.
Veleposlanik je zaključio kako je ''posebno čudno'' što su svi ovi slučajevi usmjereni isključivo protiv hrvatskih državljana, podsjetivši i na slučaj srpskih studenata koji bicikliraju do Strasbourga u znak prosvjeda, a koji su, kako kaže, u Beču dočekani bez da je ijedan austrijski državljanin bio protjeran.