Val masovnih prosvjeda širi se diljem Balkana nakon niza smrtonosnih katastrofa koje su ponovno otvorile pitanje ukorijenjene korupcije i neučinkovitog upravljanja.
Pod sloganom ''Korupcija ubija'', tisuće mladih prosvjednika izlaze na ulice u Srbiji, Sjevernoj Makedoniji, te Bugarskoj, zahtijevajući odgovornost i sustavne promjene u regiji koja i dalje teži pridruživanju Europskoj uniji.
Poticaj za prosvjede bila je tragedija u Srbiji kada se 1. studenoga urušila nadstrešnica novoobnovljenog željezničkog kolodvora u Novom Sadu, pri čemu je poginulo 16 osoba.
Simbol prosvjeda postala je krvavo-crvena ruka, a građani su masovno prozvali korupciju i manjak nadzora nad javnim radovima. Na prosvjedu u Beogradu 15. ožujka okupilo se između 100.000 i 300.000 ljudi, što je najveći skup u novijoj povijesti Srbije.
Srbijanska vlada negira tvrdnje o korištenju zvučnog topa tijekom okupljanja, a predsjednik Aleksandar Vučić ističe kako je spreman dokazati da takvog incidenta nije bilo. No, organizacije civilnog društva kritizirale su Europsku uniju zbog, kako kažu, dvosmjerne politike prema Beogradu.
U Sjevernoj Makedoniji prosvjedi su uslijedili nakon požara u noćnom klubu u Kočanima 16. ožujka, gdje je stradalo 59 osoba, uglavnom mladih. Istragom je otkriven niz sigurnosnih propusta, uključujući neispravne protupožarne sustave i nepostojanje izlaza u nuždi. Trideset i četiri osobe su osumnjičene, a čak tri posljednja gradonačelnika Kočana završila su u pritvoru.
U Bugarskoj su prosvjedi fokusirani na vladavinu prava, borbu protiv oligarhije i zlostavljanja životinja. Posebno se ističu prosvjedi protiv političkog utjecaja Deljana Peevskog, koji je pod sankcijama SAD-a, kao i protesti zbog brutalnosti prema životinjama nakon otkrivanja šokantnih snimki.
Bosnu i Hercegovinu su u listopadu 2024. pogodile katastrofalne poplave koje su izazvale ljudske žrtve i materijalnu štetu, ponovno otkrivajući institucionalne slabosti i korupciju. Istovremeno, politička kriza u zemlji produbljuje se presudom predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, koji je osuđen na godinu dana zatvora i zabranu političkog djelovanja.
Nakon što se oglušio na pozive za saslušanje, izdan je nalog za njegovo uhićenje, ali je on napustio BiH i pojavio se u Srbiji i Izraelu, što je otvorilo novu istragu.
Europski put cijele regije ugrožen je zbog političkih blokada, pravne nesigurnosti i rastućeg nepovjerenja građana. I dok vlade daju obećanja, ulice Balkana ispunjavaju mladi koji traže stvarne, a ne kozmetičke promjene.