Otvoreni Balkan

Srbija, Sjeverna Makedonija i Albanija "brišu" granice

"Imat ćemo povjerenje jedni među drugima i stalno će se raditi kontrole, kao što su se i do sada radile, ali to neće otežavati izvoz već želimo da ubrzamo promet proizvoda", rekao je Đaković.
Vijesti / Svijet | 03. 01. 2022. u 11:40 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Zbog stupanja na snagu "Otvorenog Balkana", za poljoprivredne proizvode između Srbije, Sjeverne Makedonije i Albanije od početka godine više neće biti zadržavanja kamiona na graničnim prijelazima.

Kako ističu dužnosnici u sve tri zemlje, ovo će značiti da se više neće događati da na graničnim prijelazima danima stoje kamioni s poljoprivrednim proizvodima, te da više neće biti opasnosti da se roba pokvari i propadne, što je izazivalo milijunsku štetu za kompanije u ovim zemljama.

Kako je za RTS objasnio Goran Đaković, savjetnik ministra poljoprivrede Srbije, kamion s, na primjer, robom iz Srbije s odredištem u Sjevernoj Makedoniji više neće morati proći kontrole na granici, već će srpske vlasti obavijestiti makedonske, a oni će kontrolu obaviti na mjestu istovara robe, odnosno na odredištu.

"Imat ćemo povjerenje jedni među drugima i stalno će se raditi kontrole, kao što su se i do sada radile, ali to neće otežavati izvoz već želimo da ubrzamo promet proizvoda", rekao je Đaković.

On je pojasnio da će i u režimu "Otvorenog Balkana" biti potrebna ista dokumentacija kao i do sada, odnosno fitosanitarni i veterinarski certifikati, s tim da će države prihvatiti nalaze jedni drugih, odnosno priznavat će sve certifikate, pišu Nezavisne.

Kamioni će, kao i do sada, prolaziti kroz carinu, ali će službenici samo provjeravati dokumentaciju koju je izdala zemlja podrijetla i generalno neće raditi dodatne kontrole.

Dodatne kontrole i provjere su moguće kao i do sada, ali će se, kako je pojašnjeno, provoditi o trošku države.

Vlasti Srbije ističu da je obim razmjene između tri zemlje 300 milijuna eura, a da će "Otvoreni Balkan" značajno povećati obim razmjene jer će olakšati sve procedure.

BiH, Crna Gora i Kosovo i dalje odbijaju pridružiti se ovoj inicijativi.

Kopirati
Drag cursor here to close