Administracija Donalda Trumpa smanjila je angažman američkih nacionalno-sigurnosnih agencija u borbi protiv ruskih sabotaža, dezinformacija i sajber napada, čime je oslabio pritisak na Moskvu, dok Washington pokušava postići dogovor o okončanju rata u Ukrajini, piše Reuters.
Bivši predsjednik Joe Biden prošle je godine formirao radne grupe koje su koordinirale aktivnosti američkih agencija i europskih saveznika u suzbijanju ruskog „rata u sjeni“. Međutim, od preuzimanja vlasti 20. siječnja, Trumpova administracija zaustavila je većinu tih aktivnosti, tvrde trenutni i bivši dužnosnici upoznati s operacijom.
Plan je vodilo Nacionalno vijeće za sigurnost (NSC) uz sudjelovanje najmanje sedam američkih sigurnosnih agencija, uključujući FBI, Ministarstvo za unutarnju sigurnost i State Department. No, od dolaska Trumpove administracije, redovni sastanci s europskim partnerima nisu održani, a formalna koordinacija unutar američkih agencija prestala je.
Reuters nije mogao potvrditi je li Trump osobno naredio obustavu ovih aktivnosti, no pojedini dužnosnici izražavaju zabrinutost da nova administracija smanjuje prioritet suprotstavljanja ruskim hibridnim prijetnjama unatoč upozorenjima obavještajnih službi.
FBI je prošlog mjeseca zaustavio programe za suzbijanje stranog uplitanja u američke izbore, uključujući one usmjerene protiv Rusije, dok je Ministarstvo pravosuđa raspustilo tim koji se bavio zapljenom imovine ruskih oligarha.
Iako britanski dužnosnici tvrde da se redovita razmjena obavještajnih podataka s SAD-om nastavlja, nije jasno u kojoj mjeri Washington sada dijeli informacije o ruskim operacijama s europskim saveznicima.
Glasnogovornica EU za vanjske poslove i sigurnosnu politiku Anitta Hipper izjavila je da nema informacija o obustavi sastanaka za razmjenu obavještajnih podataka, ali je potvrdila da EU i NATO i dalje surađuju u borbi protiv hibridnih prijetnji.
CIA, FBI i State Department odbili su komentirati ove navode.